To już kolejna odsłona świetnej gry rodzinnej Ubongo. Tym razem trafiamy do świata trójwymiarowego, który stanowić będzie jeszcze większe wyzwanie! Sprawdźcie się, zobaczymy jak szybko ułożycie te wymagające łamigłówki. Zacznijmy zabawę z Ubongo 3D!
Recenzja Ubongo 3D czeka!
Ubongo 3D
Czas gry: 25 minut
Wydawca: Egmont
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: układanka
Tematyka: układanka
Najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry:
- 72 plansze
- 32 klocki (po 8 na gracza)
- 58 klejnotów
- woreczek z klejnotami
- klepsydra
- kostka
- plansze zadań
- tor rund
Wykonanie planszówki Ubongo 3D
Ubongo 3D zostało wykonane bardzo podobnie, co jej starsza siostra (Ubongo). Zaczynając od pudełka, jest dokładnie takiej samej wielkości – standardowy wymiar dużych gier (recenzja Inis). Utrzymane jest w takim samym stylu rysunkowym, różni się jedynie kolorem i symbolem zwierzaka w centralnej części pudełka. Wewnątrz znajdziemy dobrze wykonaną wypraskę, w której każdy element znajdzie swoje miejsce. Nic podczas przenoszenia nie lata i nie rozwala pudełka od wewnątrz. Elementy w środku bardzo przypominają swoją poprzedniczkę, jednak widać tutaj parę dodatkowych usprawnień.
Plansze łamigłówek wykonane są z twardej tektury, są kolorowe, a zarazem bardzo czytelne co ułatwia rozgrywkę – nikt nie ma problemu z odczytaniem nawet pod presją czasu. Mamy tutaj podział na cztery różne poziomy trudności. Oznaczone są one odpowiednimi liczbami, a dodatkowo kolorami. Plansze są dwustronne – na jednej łamigłówki z wykorzystaniem trzech elementów, na drugiej czterech.
Dodatkowym usprawnieniem, a właściwie najistotniejszą zmianą jest przejście z płaszczyzny do świata 3D. W tej wersji Ubongo 3D otrzymujemy klocki, z których będziemy układali łamigłówki. Są one dość wytrzymałe, jednak bardzo łatwo się rysują, przez co niestety zaczynają źle wyglądać. Są one przygotowane w czterech kolorach, aby łatwiej się odnaleźć przy szukaniu odpowiednich klocków do łamigłówek.
Dodatkowo otrzymujemy kostkę, klepsydrę i kryształki. Wykonane one są dość standardowo, jednak są ładne i ciekawie wpasowują się w kolorystykę i sposób rysunku na planszetkach i pudełku.
Wykonanie gry i recenzja Ubongo 3D jest bardzo dobre, nie podoba mi się, tylko to że klocki tak szybko się rysują. Gra jest ładna i powinna się spodobać każdemu 🙂
Rozgrywka w Ubongo 3D
Recenzja Ubongo 3D musi obejmować rozgrywkę! W Ubongo 3D nie różni się praktycznie niczym nowym, od tego, co było w poprzedniej odsłonie. Oczywiście poza trójwymiarem 🙂
Mechanika rozgrywki w Ubongo 3D jest naprawdę prosta. Celem graczy jest zbieranie drogocennych, kolorowych kryształów, aby za ich pomocą otrzymać największą ilość punktów. Cała rozgrywka będzie trwać dziewięć rund, a w każdej z nich gracze biorący udział w rozgrywce będą układać odpowiednią łamigłówkę. Wcześniej gracze za pomocą kafelków mieli zakryć odpowiednie pola – tym razem muszą zrobić to samo za pomocą klocków, na dwóch poziomach! Żaden kawałek klocka nie może wystawać poza wyznaczone pola. Przed każdą rundą gracze muszą zmienić planszę tak, aby za każdym razem mieć inny wzór do ułożenia.
Poziom trudności
Zazwyczaj wszyscy grają na tym samym poziomie, jednak jeśli ktoś sobie nie radzi, to zmniejsza trudność. Runda zaczyna się odwróceniem klepsydry i rzutem kością. Symbol, jaki wskazuje kostka to znak, jakie kafelki musimy użyć do ułożenia symbolu. Trzeba jak najszybciej znaleźć odpowiednie klocki, bo każda sekunda się liczy. Na każdej planszy znajduje się informacja odnośnie symboli. W zależności co wypadnie, to zbieramy i układamy. Rozwiązań jest bardzo wiele, więc ciężko tutaj mówić o powtarzalności. Każdy gracz prawdopodobnie będzie posiadał inne kafelki, pomimo tego samego symbolu.
Punktowanie
Pierwsza osoba, której uda się prawidłowo ułożyć układankę, krzyczy Ubongo i otrzymuje niebieski kryształ z toru punktacji. Kolejny gracz, któremu uda się ułożyć bierze żółty kryształ. Dodatkowo każdy gracz, któremu udało się ułożyć daną planszę, może losowo z woreczka wyjąć jeden kryształ. Tak gra trwa dziewięć rund, a na koniec podliczamy punkty. Każdy kolor odpowiada ilości zdobytych punktów: żółty (1), zielony (2), niebieski (3), czerwony (4). Gra różni się tylko tym, że układamy dwupoziomowe łamigłówki – reszta pozostaje bez zmian tak jak w podstawowym Ubongo.
Recenzja gry Ubongo 3D
Tak jak przy podstawowym Ubongo, tak tu bawiłem się naprawdę świetnie. Gra wykonana jest solidnie, ładnie i kolorowo, jedyne co mi się nie podoba, to jak łatwo rysują się klocki, tak jak pisałem wcześniej. Jeśli chodzi o skalowanie gry, to jest dobrze. Najlepiej działa na trzy lub cztery osoby, bo jest więcej emocji. Wtedy przynajmniej jedna osoba nie ma gwarantowanego kryształka z głównej planszy, więc gracze jeszcze bardziej się starają na jak najszybszym ułożeniu. Tym razem rozgrywka nie jest tak prosta jak w poprzedniej odsłonie. Jak dla mnie, łamigłówki są trudniejsze i zajmują więcej czasu na jej ułożenie. Czasem zdarzało nam się nawet, że nikt nie zdążył w wyznaczonym czasie – wcześniej nam się to nie zdarzało. Pierwsze poziomy z trzema klockami są bardzo przyjemne, jednak z czterema zaczyna się lekki chaos. Po paru partiach układanie było łatwiejsze, ale dalej niełatwe.
Regrywalność
Recenzja Ubongo 3D nie może obejść się bez regrywalności! Ta wersja Ubongo stawia przed nami o wiele większe wyzwanie. Regrywalność gry jest bardzo wysoka, co na duży plus przy grze logicznej. Za każdym razem otrzymujemy inną planszę i jeszcze z innymi klockami. Ciężko tutaj mówić o powtarzalności. Po rozegranej grze wszyscy chcą ponownie zasiąść do stołu i ponownie układać. Ubongo 3D świetnie sprawdza się jako gra rodzinna oraz imprezowa, dzięki czemu można ją wyjąć na stół przy każdej możliwej okazji, Wszyscy dobrze się przy grze bawią, bo dzięki określonej liczbie czasu w grze, tworzy dynamikę i szybkość gry. Nikt się nie nudzi, bo pracować nad łamigłówkami trzeba pracować cały czas.
Recenzja Ubongo 3D – podsumowanie
Grę polecam każdemu, kto lubi stawiać przed sobą wyzwania i lubi gry logiczne tego typu. Dla niektórych Ubongo 3D może być za trudne, więc zalecam rozpoczęcie zabawy od podstawowej części gry. Recenzja Ubongo 3D wypada naprawdę dobrze!
Jeśli jednak macie podstawowe Ubongo i bardzo lubicie, to bierzcie tę odsłonę w ciemno 🙂
Plusy
- Proste zasady
- Wysoka jakość wykonania
- Regrywalność
- Szybka gra logiczna
Minusy
- Rysowanie się klocków
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!