Ostatnio w internecie znalazłem planszówkowego bloga pod znakiem Pandy. Wpadłem wtedy na pomysł, ze super byłoby, gdyby pandy trafiły też tutaj. No i oto jest – Takenoko!
Takenoko
Czas gry: 45 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: wykonywanie akcji
Tematyka: panda
Najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry:
- 28 płytek pól uprawnych
- 36 zielonych pędów
- 30 żółtych pędów
- 24 różowe pędy
- 20 kanałów nawadniania
- 9 usprawnień
- 46 kart celu
- 4 plansze graczy
- 8 żetonów akcji
- kość pogody
- figurka pandy
- figurka ogrodnika
- instrukcja
Wykonanie
Takenoko jest grą średnich rozmiarów, która zdecydowanie może się pochwalić pięknym wykonaniem. Pudełko z gry jest bardzo kolorowe, z pewnością przyciągnie każdego gracza, który zwraca uwagę na wygląd tego, co ma na półce. W środku również znajdziemy sporo pięknie wykonanych elementów. Są one bardzo kolorowe, wykonane ze sporą starannością i dbałością o szczegóły. Mam tylko jedno zastrzeżenie co do jakości – pędy bambusa. Niekiedy mieliśmy problem ze wpięciem lub wypięciem segmentu bambusa.
Przy rozłożonej grze Takenoko wygląda jeszcze bardziej okazale. Sami oceńcie, czy mam rację:
Po kilkunastu grach wszystko dalej wygląda super. Nie widać zniszczeń, zatarć, a kolory dalej super się prezentują. Styl kreski na elementach podoba się każdemu- nie znam osoby, która twierdzi, że Takenoko jest brzydkie 🙂
Taka kolorystyka i wygląd podoba się przede wszystkim dzieciom oraz kobietom. Może być to dobrze wyglądający prezent 🙂 Ale czy grywalny? Przekonajmy się.
Rozgrywka
Takenoko to dość prosta gra, przeznaczona przede wszystkim do rodzinnego grania. Każdy powinien szybko ogarnąć zasady.
Gracze lądują w cesarskim ogrodzie, gdzie będą wykonywali różne akcje. W trakcie swojej kolejki gracz może wykorzystać dwie różne akcje. Przed wyborem rzuca jeszcze kością, aby otrzymać dodatkowy bonus.
Plansza jest wspólna – zaczynamy od początkowego kafelka i od niego będziemy rozwijali nasz wspólny ogród. Tak jak wspomniałem, w swojej kolejce gracz wykonuje dwie akcje. Może być to rozrost ogrodu, nawodnienie, ruch ogrodnikiem, ruch pandą, albo pozyskanie nowych misji.
Celem graczy jest zdobyć jak najwięcej punktów właśnie z misji. W grze wyróżniamy trzy typy. Terenu, ogrodnika lub pandy. Każdy rodzaj misji wymaga od gracza innego stylu gry. Znacie już praktycznie wszystkie zasady, aby rozpocząć zabawę. Jeśli chcecie jeszcze bardziej zagłębić się w zasady, odsyłam was do strony wydawnictwa Rebel.
Recenzja gry Takenoko
Takenoko to przede wszystkim gra ładna, którą można pochwalić za wykonanie i kolorystykę. Podczas rozgrywki jednak, przy bliskim poznaniu jest nieco…nuda. Tytuł nie wywołał we mnie specjalnych emocji.
Jest to gra rodzinna, jednak moim zdaniem jest to tytuł nieco monotonny i średni. Takenoko przykuwa gracza głównie dzięki estetyce, a nie mechanice czy ciekawej rozgrywce. Przy pierwszych partiach bawiłem się bardzo dobrze, jednak z upływem czasu mój zapał malał. Gra jest dość schematyczna i wymaga czasem sporo szczęścia.
Regrywalność wypada okej, ale bez szału. Mamy tutaj sporo misji oraz przeróżnych możliwości na planszy, jednak to wszystko sprowadza się do jednego.
Skalowaniem też jest okej. Przy dwóch gracza i trzech gra mi się dobrze, jednak przy czterech jest nieco za duży chaos i ciężko się odnaleźć.
Podsumowanie gry Takenoko
Takenoko to tytuł przeznaczony głównie do gry rodzinnej. Starsi geekowie nie będą się bawić dobrze przy Takenoko – jest zbyt proste i nudne. Niektóre ruchy są po prostu symboliczne i sprawiają wrażenie, że jakoś wpływamy na grę. Zazwyczaj ten, kto ma szczęście w misjach, zwycięża.
Gra idealnie sprawdzi się jako prezent dla nowych graczy rodzinnych albo dla dzieci do rozpoczęcia zabawy z grami planszowymi.
Plusy:
- Bardzo proste zasady
- Dobrze wygląda
- Solidnie wykonana
- Panda
Minusy:
- Nie wszystkim rozgrywka się spodoba
- Zbyt monotonna
- Zbyt losowa, wygrana sporo zależy od szczęścia
Przydatne odnośniki