Super Cortex – recenzja

Jedną z moich ulubionych gier logicznych jest Cortex, czyli gra, w której gracze jak najszybciej próbują rozwiązywać mini zagadki, z różnych dziedzin: zapamiętywanie, kolory, układanki czy zapamiętywanie. Gra jednak po pewnym czasie zaczyna być powtarzalna i znacznie premiuje osoby, które grają w ten tytuł częściej. Osoby nowe, na imprezie, które z grą mają pierwszą styczność, nie mają totalnie szans z osobami doświadczony.
Szukając nowych wrażeń, sięgnąłem po nową wersję gry, Super Cortex. Czy nowa edycja stanowi wyzwanie dla doświadczonych graczy, czy może również po czasie staje się zbyt prosta? Sprawdźcie!

Super Cortex recenzja

Super Cortex

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-5
Mechanika: Łamigłówki
Tematyka: łamigłówki

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • karty

Elementy w pudełku


Super Cortex to nowa edycja gry Cortex, która została wydana w dokładnie taki sam sposób, jedynie ze zmianą wartości merytorycznej w postaci różnych zagadek. Wielkość pudełka nadal pozostaje taka sama, fragmenty mózgu w pudełku również, a karty z fakturą nadal trzymają fajny poziom. Zmieniło się jedynie to, co na tych kartach się znajduje.
Łamigłówki, które znajdują się na kartach są narysowane w bardzo prosty, czytelny sposób, co ułatwia w późniejszej rozgrywce w szybki podejmowaniu decyzji przy wykonywaniu zagadek. Ogromny plus za spójność i przystępność – pudełka obok siebie wyglądają solidnie!
Po kilkunastu rozgrywkach karty mogłyby się giąć i miąć, jednak tak nie jest. Podobnie jak w poprzedniej osłonie, karty wykonane są z twardego materiału, przez co karty nie łamią się i nie wyginają przy szybkich ruchach rąk.
Super Cortex to gra wykonana solidnie, nie mogę się do niczego tutaj przyczepić. Fajna, nieduża gra, która zmieści się na każdej półce dzięki swoim małym rozmiarom!


Super Cortex tylko dla doświadczonych?


Super Cortex to gra logiczna, podczas której gracze jak najszybciej próbują rozwiązać zagadkę, która pojawia się na stole. Gracze rywalizują ze sobą, więc bardzo istotna jest szybkość odpowiedzi, aby być przed innymi osobami.
Podczas zabawy na środku stołu będą pojawiać się zgadali różnych typów- – gracz, jeśli uważa, że zna odpowiedź, zakrywa ją i odpowiada. Jeśli odpowie poprawie, zyska kartę, którą później będzie mógł zamienić na punkt. W Super Cortex, podobnie jak w poprzedniej odsłonie, punkty to fragmenty mózgu, które zbieramy. Gracz, który zdobędzie 4 takie, wygrywa rozgrywkę.

Super Cortex karty
Aby wymienić karty na punkt, należy zdobyć dwie karty danej łamigłówki.
Podczas rozgrywki pojawiają się również karty specjalnych zagadek, czyli próba rozszyfrowania obrazka z zamkniętymi oczami. Gracz, który rozgryzł poprzednią łamigłówkę, otrzymuje możliwość podjęcia specjalnej zagadki. Osoba otrzymuje kartę wybraną przez innych graczy, następnie zgaduje,, co się na niej znajduje. Jeśli zgadnie, otrzymuje od razu punkt!
Gra trwa do momentu, gdy któryś z graczy zdobędzie 4 punkty. Gra kończy się natychmiastowo.


Recenzja gry Super Cortex


Super Cortex to gra, która niczym mechanicznie nie różni się od swojej poprzedniczki, podstawowej edycji Cortex. Wykonanie również nie różni się za wiele, nadal jest to solidna, niewielka planszówka. Znaczną różnicą jest jednak element merytoryczny, czyli nowe, znacznie trudniejsze łamigłówki. Zasady rozgrywki nie zmieniają się, są takie same, jednak najważniejszą zmianą jest podniesienie poziomu trudności samej rozgrywki
Karty i nowe łamigłówki są całkowicie nowe, świeże, w żaden sposób nie podobne do tych z poprzedniej gry. Tutaj są one znacznie trudniejsze i korzystają z nowych sposobów myślenia i kombinowania. Idealnie to wpasowuje się do nowego podpisu gry, czyli Expert.
Dla mnie jako osoby, która szukała czegoś trudniejszego, trafiłem idealnie. Nowe wyzwania były na odpowiednim poziomie trudność, przez co znowu bawiłem się świetnie, jak przy pierwszym spotkaniu w Cortex.
Warto jednak zaznaczyć, że gra jest na tyle trudna i wymagająca, że osobiście polecam sięgać po nią tylko dla graczy, którzy albo grali w poprzednią edycję, albo chcą zacząć od razu od trudniejszego poziomu.

Super Cortex
Problematyczne może być jednak to, że gra ponownie premiuje graczy, którzy grają w te grę wiele razy. Osoba posiadająca więcej gier na koncie, zawsze ma przewagę nad innymi. Nie tylko w zakresie samych łamigłówek, a kart specjalnych. Są one nie tylko trudne, ale totalnie abstrakcyjnie, co nowych graczy całkowicie eliminuje już na starcie.
Jeśli natomiast gra się w tę grę często w tym samym składzie, lub chociaż podobnym, to sprawdzi się ta edycja po prostu idealnie.

Super Cortex

Recenzja Super Cortex – podsumowanie

Dla mnie, jako osoby, która uwielbia Cortex, to edycja Expert jest po prostu świetnia. Łamigłówki są trudne, wymagające, a na to właśnie liczyłem. Dla każdego, kto lubi szybkie łamigłówki, Super Cortex stanowi świetny tytuł do grania i zabawy!

Plusy

  • Szybka i prosta
  • Wykonanie i ładne ilustracje
  • Dobry filler
  • Dynamiczna rozgrywka
  • Kompaktowe pudełko
  • Niezależna językowo

Minusy

  • Dla niektórych osób zbyt duży poziom abstrakcji
  • Ogromna przewaga osób grających w to regularnie

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *