Pędzące żółwie zna chyba każdy gracz, który czasem sięga po planszówki. Dzisiaj jednak wpis o Ślimakach, ale nie o pędzących, a o innych! Przed Wami Ślimaki to mięczaki, czyli gra dla dzieciaków od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Też będzie wyścig, też będą tajne kolory, też będą emocje. Co takiego oferują Ślimaki i czy to dobra gra dla dzieci? Musi być dobra, bo otrzymała nagrodę gry roku dla dzieci w 2019! Recenzja Ślimaki to mięczaki dla każdego rodzica!
Ślimaki to mięczaki
Czas gry: 20 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 5+
Wiek według mnie: ograny 5+, nieograny 5+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: rzucanie kolorowymi kostkami
Tematyka: wyścig ślimaków
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość pudełka:
- 4 kolorowe kostki
- 6 drewnianych ślimaków
- 6 znaczników graczy
- 40 żetonów śmieci
- Plansza do gry
Wykonanie gry planszowej
Ślimaki to mięczaki to gra wykonana naprawdę solidnie. Mamy tutaj duże drewniane ślimaki w sześciu różnych kolorach. Fajnie, że są wykonane z tak twardego materiału, bo gdyby były tekturowe, albo plastikowe, dzieciaki bardzo szybko by je zniszczyły. Jest to naprawdę istotny element wykonania, bo gra jest przeznaczona głównie do gry z pociechami.
Oprócz tego kolorowe kostki sześciościenne z różnymi kolorami – te już niestety nie drewniane. Do gry mamy dorzucone jeszcze tekturowe żetony i znaczniki graczy. Wykonane ładnie, fajna kreska, a do tego żywe i jasne kolory. Mega podoba mi się, że znaczniki punktów ukazują śmieci. Czemu to takie fajne? Cały wyścig będzie odbywać się w lesie, gdzie porozrzucane są śmieci. Kto zbierze punktów (śmieci) najwięcej wygrywa grę. Naprawdę niezły sposób pokazania najmłodszym problemu ze śmieceniem w lasach.
Plansza twarda, kolorowa i ładna, a przede wszystkim czytelna. Dzieci będą z chęcią ścigać się po takiej trasie wyścigu.
Gra wykonana ładnie, a także solidnie. Spodoba się młodszym, przez swoją kreskę i ładne elementy, a także rodzicom, bo wystarczy na bardzo długo, dzięki swojej jakości.
Rozgrywka
Ślimaki to mięczaki są grą trwającą około 20 minut, w której od dwóch do sześciu graczy będziemy brać udział w wyścigu ślimaków. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów (zebranych śmieci) po dwóch wyścigach wygrywa grę. W tym wyścigu nie należy się jednak spieszyć tak jak to jest w bardzo popularnej grze Pędzące Żółwie. Tutaj gracz, który gra najwolniej, dostaje więcej punktów. Dlaczego? Bo ma więcej czasu żeby na spokojnie „zbierać” porozrzucane śmieci. Każde pole w grze będzie dawać punkty na koniec gry – im dalej do mety, tym lepiej.
Na początku gry gracze losują w tajemnicy kolory ślimaków i nie pokazują ich innym graczom. Podczas kolejki gracz rzuca czterema kostkami i w zależności od kolorów, wybiera co chce zrobić. Może poruszyć ślimaka w danym kolorze, lub ruszyć się z pola wskazanego przez kolor na kostce. Trzeba pamiętać, że grę wygrywa gracz, który porusza się najwolniej! Należy w takim razie poruszać ślimaki innych graczy.
Wyścig kończy się, gdy któryś ze ślimaków przekroczy linię mety. Gracze otrzymują punkty w ilości wskazanej na polu, gdzie stoi ślimak ich koloru. Rozgrywamy teraz ponownie wyścig, z takimi samymi zasadami. Po zakończeniu drugiego wyścigu podliczamy punkty i wyłaniamy zwycięzcę. Gracz, który zebrał najwięcej punktów, wygrywa grę.
Recenzja gry Ślimaki to mięczaki
Ślimaki to mięczaki to gra szybka i prosta, skierowana głównie do młodszych odbiorców. Wykonanie tytułu oceniam na bardzo dobry z plusem. Elementy wykonane solidnie, kolorowo, a w dodatku uczą, że sprzątać trzeba! Wygląda o niebo lepiej niż znane Pędzące Żółwie. Dzieciakom Ślimaki w takiej kresce na pewno przypadną do gustu. Na pewno nie wyglądają, jakby dopiero co wyszły z kałuży po deszczu 🙂
Rozgrywka jest banalnie prosta, dzięki czemu Wasze pociechy nie będą się denerwować. Reguły tak proste, że pewnie same by wpadły jak się w to gra. Bardzo podoba mi się, że nie wygrywa gracz, który przejdzie pierwszy linię mety. Wprowadza to do gry element kombinowania, prostego przeszkadzania i podstawowego planowania. Trzeba czasem zdecydować, czy ruszać się kolorem ślimaka, czy może z pola…i jak najlepiej to wszystko zoptymalizować. Jest to jednak proste, przez co dzieciaki będą się rozwijać strategicznie grając w ten tytuł. Gra dla dzieci jest dobra, jeśli nie tylko bawi, a uczy.
Przy grze Ślimaki to mięczaki dobrze bawić się będzie nie tylko główny target, dzieci, ale również dorośli. Nie ma tutaj dawaniu forów, czy bardzo negatywnego przeszkadzania, przez co wszyscy będą grać jak równy z równym, a dodatkowo świetnie się bawić sprzątając las.
Nie bez powodu gra otrzymała nagrodę gry roku dla dzieci w 2019. Jest to tytuł dobry, który uczy i bawi, a dodatkowo ładnie wygląda i super się sprawdza do gry nawet całą rodziną.
Jedyne czego mógłbym się przyczepić, to brak różnorodności. Nie mamy tutaj zmiany punktów, pól, czy jakiś innych rzeczy które urozmaicą nam każdą grę. Zawsze zaczynamy z takim samem setupem.
Recenzja Ślimaki to mięczaki – podsumowanie
Dzieciaki i rodzice są zachwycone grając w ten tytuł. Sporo zabawy i fajnie spędzonego czasu z najmłodszymi. Pozycja obowiązkowa, jeśli dzieci lubią grać, albo chcecie je dopiero wprowadzić. Uczy strategicznego myślenia, oraz rywalizacji. W dodatku pięknie wygląda! Czego chcieć więcej 😉
Jeśli dalej Wam mało, zapraszam do unboxingu na stronie wydawcy:
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!