Seikatsu w języku japońskim oznacza „życie” – w moim języku oznacza pięknie wykonaną planszówkę. Gracze będą uprawiali ogród pomiędzy pagodami, tak, aby osiągnąć najlepsze widoki. To kolejny tytuł od Funiverse, który zasługuję na chwilę uwagi. Pięknie wykonana gra, obok której nie można przejść obojętnie.
Seikatsu
Czas gry: około 30 minut
Wydawca: Funiverse
Wiek: 10+
Liczba graczy: 1-3
Mechanika: kładzenie żetonów
Tematyka: tworzenie ogrodu
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość pudełka:
- instrukcja
- plansza ogrodu
- 3 pionki punktacji
- 32 żetony ogrodu
- 4 żetony stawu z karpiem koi
- 1 materiałowy woreczek
Wykonanie
Seikatsu to jedna z tych gier, która od razu oczarowała mnie do siebie swoim wykonaniem. Kiedy zobaczyłem zdjęcia w sieci, od razu się w grze zakochałem, chyba po raz pierwszy.
Pięknie wykonane pudło, a w środku sporo świetnie wykonanych elementów. Pierwszym głównym elementem jest spora plansza ogrodu, na której będziemy kładli żetony. Jest ona podzielona na 3 części, a w każdej z nich inny kolor pagody. Kolory są bardzo żywe, a sposób rysowania świetnie oddaje klimat Japonii.
Najfajniejszym elementem są chyba żetony ogrodu. Wykonane świetnie – bardzo trwałe, ze świetnymi grafikami. Na każdym żetonie znajdziemy gatunek ptaka oraz kwiaty, które go otaczają. Mamy jeszcze 4 żetony stawu, na których ukazany jest karp koi.
Dodatkowo w pudełku znajdziemy pionki punktacji, przypominające kwiatki, oraz woreczek materiałowy do trzymania żetonów ogrodu. Wszystko świetnie się prezentuje, ale…pudełko jest przeogromne w porównaniu do zawartości. Mogłoby zajmować 1/3 aktualnej wielkości. Z drugiej strony nie czarujmy się, wtedy nikt prawdopodobnie by się grą nie zainteresował.
Rozgrywka
Aby zacząć zabawę należy odpowiednio przygotować ogród. W zależności od ilości graczy, dedykowaną ilość żetonów układamy obok stawu w centrum planszy. Tak jak wspomniałem w poprzedniej sekcji, plansza dzieli się na trzy części. Każdy gracz wybiera swój kolor i siada tuż obok swojego koloru pagody. Jest to bardzo ważne, bo Seikatsu jest grą perspektyw. Gracz będzie punktował od swojej strony pagody. O tym jednak w dalszej części.
Rozgrywka w Seikatsu dzieli się na dwie fazy. Podczas pierwszej z nich naprzemiennie będziemy kładli żeton na planszę, dobierali nowy i punktowali. Każdy gracz na początku otrzymuje na rękę dwa losowe żetony, których nie pokazuje innym graczom. Po położeniu od razu ciągnie nowy, aby uzupełnić rękę. Teraz następuję punktacja – jeśli uda nam się położyć żeton ptaka obok takiego samego, tworzy się stado. W zależności od wielkości stada, tyle otrzymujemy punktów. Oprócz ptaków w grze są też żetony karpi Koi, które są Jokerami. W danym momencie rozgrywki mogą być uznane za dowolny gatunek ptaka. Gdy wszystkie żetony się skończą, a plansza się zapełni, przechodzimy do drugiej fazy.
Gracze będą otrzymywać punkty za kolumny kwiatów. Od strony swojej pagody patrzymy, ile jest najwięcej kwiatów danego koloru i punktujemy. Niestety nie ma ściągawki i trzeba patrzeć do instrukcji.
Podczas pierwszej fazy trzeba cały czas o tym pamiętać, żeby otrzymać sporo punktów za stada ptaków, ale również kolumny kwiatów na koniec rozgrywki. Trzeba też pamiętać, aby nie pomagać przeciwnikowi. Seikatsu to przecież także gra perspektyw.
Gra oferuję rozgrywkę maksymalnie w cztery osoby, jednak jest to po prostu gra drużynowa. Nic ciekawego, lepiej pograć w 2/3 osoby.
Recenzja gry Seikatsu
Seikatsu to pięknie prezentujący się tytuł, który zasługuje na jakąś nagrodę w tej kategorii. Wszystko świetnie wygląda, jest solidne i bardzo klimatyczne. Gra może się też pochwalić ciekawą mechaniką i niepospolitym sposobem punktowania.
Gra najlepiej się sprawdza kiedy do zabawy zasiądą 3 osoby. W takiej ilości graczy gra się zdecydowanie najfajniej – jest odpowiednio wymagająca, nie za trudna, ale też nie ma za dużo wolnej przestrzeni.
Rozgrywka jest mega prosta, polega tylko na dobraniu żetonu i dołożeniu na plansze. Jest jednak przy tym sporo kombinowania. Trzeba trochę pomyśleć, gdzie położyć żeton ptaka, aby zapunktować, pomóc dobie przy kwiatach na koniec i nie ułatwić naszym oponentom.
Podsumowanie gry Seikatsu
Seikatsu polecam każdemu, kto szuka prostej, ciekawej i świetnie wykonanej planszówki. Tytuł sprawdza się jako filler, ale też jako gra rodzinna. Jeśli zaczynacie zabawę z planszówkami, Seikatsu będzie bardzo dobrym wyborem.
Plusy
- Perspektywa
- Wykonanie
- Proste zasady
- Niski próg wejścia
Minusy
- Tryb na czterech graczy trochę na siłę
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Funiverse za przekazanie egzemplarza do recenzji!