Ryzykanci – recenzja

Jednym z moich ulubionych typów planszówek są nieznośne imprezówki. Oczywiście nie takie, co się zawsze długo rozkłada czy wypadają elementy jak bierze się do ręki, a takie, w których cały czas coś się dzieje i praktycznie zawsze coś nie idzie po myśli graczowi. Taka dla mnie powinna być imprezówka, bo przecież musi się coś dziać. Ryzykanci to gra, która przypomina mi Intrygantów, czyli właśnie taki typ gry, jaki opisałem wyżej. Sprawdź, czy warto sięgnąć właśnie po Ryzykantów!   Recenzja gry Ryzykanci

Ryzykanci

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Lucrum Games
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-5
Mechanika: Card collection
Tematyka: ekspedycja
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • karty

Elementy w pudełki


Ryzykanci to niewielka planszówka, która wewnątrz kryje 81 kart, dobrze wykonanych. Szata graficzna świetnie nawiązuje do filmów czy gier przygodnych, czuć klimat i napięcie nadchodzących ekspedycji. Ilustracje są kolorowe i dobrze wykonane, rysownik bardzo się tutaj postarał.

Ryzykanci gra recenzja

Gra jest kompaktowa, więc śmiało można ją zabrać ze sobą na domówkę czy wyjście do Pubu.

Dzięki swoim gabarytom grę rozkłada się bardzo szybko oraz nie zajmuje za wiele miejsca do grania. Na upartego uda się w nią zagrać nawet w parku, ale trzeba uważać na wiatr, bo karty są stosunkowo cienkie.


Ryzykanci ruszają na ekspedycję


Ryzykanci to gra imprezowa, podczas której gracze organizują ekspedycję i starają się zdobyć jak najwięcej punktów. Umiejętnie musimy zbierać załogę, wykorzystywać ich zdolności, aby zdobywali skarby i pokonywali wszelkie napotkane zagrożenia!

Podczas zabawy w ryzykantów gracze z ręki będą zagrywać członka ekspedycji, wykorzystując jego efekt. Zdolności są różne, ale głównie takie, aby nieco namieszać na stole i przeszkadzać innym. Gracze naprzemiennie dorzucają karty, aby na koniec uzbierać najwięcej punktów ekspedycji.

No dobra, ale po co Ryzykanci biorą się za taką przygodę? Zdobywają punkty, artefakty, ale muszą się również mierzyć z kartami zagrożenia. Takie wydarzenia zmuszają nas do usunięcia kart zawierający odpowiedni symbol lub kolor. Musimy robić to umiejętnie, aby cała nasza załoga się nie rozpadła!

Wszystkie karty postaci, które przetrwały zagrożenie odkłada się na stos gracza – będą one przynosić nam skarby i artefakty, czyli punkty istotne na koniec gry. W grze Ryzykanci grę wygrywa gracz, który takich punktów zdobędzie najwięcej.


Recenzja gry Ryzykanci


Ryzykanci to imprezówka jak każda inna, jednak w znacznym stopniu przebija pozostałe tytuły dużą ilością interakcji i przeszkadzania. Jest to jednak tytuł, który nie pozwala nam grać w 8-10 osób, ale w bardziej kameralnym składzie 4-5 osób. Ryzykanci sprawdzą się dobrze jako filler przed lub po jakiejś ciężkiej grze. Gra skierowana jest raczej dla graczy, którzy lubią i preferują negatywną interakcję, bo podczas rozgrywki jest naprawdę sporo.

Ryzykanci kładzie nacisk właśnie na przeszkadzanie i podrzucanie kłód innym graczom, aby było im ciężko przeżyć ekspedycję i zdobyć największą liczbę punktów. Nie można ukryć, że gra jest bardzo losowa, bo to jednak karcianka z dużą ilością akcji i niespodziewanych czynników jak ekspedycje czy ataki od innych graczy. Nic z tych rzeczy jednak nie przeszkadza podczas zabawy, aczkolwiek niekiedy czułem, że brak u mnie większej decyzyjności, bo to właśnie inni gracze mają ogromny wpływ na moje ruchy.

Ryzykanci recenzja

Rozgrywka jednak pomimo swojego chaotycznego i szybkiego przebiegu jest bardzo sympatyczna i sprawia frajdę grającym. Ryzykanci to gra na tyle krótka, że nie powoduje frustracji ciągłym przegrywaniem czy utratą kolejnej i kolejnej karty. Osoby lubiące taki „chaos” na pewno będą zadowolone.

Na koniec gry trzeba jeszcze podliczyć punkty i wyłonić zwycięstwem zabawy. Czasem wygrywał gracz, który najbardziej przeszkadzał, a czasem ten, który najmniej się wychylał. Nie ma tutaj reguły!

Karty z gry ryzykanci

Recenzja Ryzykanci – podsumowanie

Ryzykanci to sympatyczna imprezowa karcianka, która świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych domówek. Kompaktowa, szybka i prosta – sporo chaosu może niektórym osobom przeszkadzać, mnie jednak siada!

Plusy

  • Szybka i prosta
  • Wykonanie i ładne ilustracje
  • Dobry filler
  • Dynamiczna rozgrywka
  • Kompaktowe pudełko
  • Niezależna językowo

Minusy

  • Dość cienkie karty
  • Dla niektórych osób za duży chaos

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Buła pizza kot ser koza recenzja


Dziękuję wydawnictwu Lucrum Games za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *