Odyseja Hakima. Tom 1: Z Syrii do Turcji – recenzja komiksu

Temat emigracji i uchodźców znowu stał się popularny w mediach/ Temat zaciekawił mnie również w kontekście Syryjczyków i wydarzeń sprzed kilku lat – chciałem się dowiedzieć nieco o samym zjawisku, jednak nie wiedziałem jak. Wtedy polecono mi komiks Odyseja Hakima, który opowiada historię głównego bohatera, który ucieka ze swojego kraju. Czy warto po niego sięgnąć, czy łatwo się czyta o tak trudnym temacie i jak wypada merytoryczna część komiksu?  odyseja hakima z syrii do turcji

Odyseja Hakima: Z Syrii do Turcji

Scenariusz: Fabien Toulmé
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 13.11.2019
Oprawa: twarda
Rysunki: Fabien Toulmé
Strony: 270 str.
Format: 16.5×23.0cm

Odyseja Hakima to komiks który powstał na podstawie faktów, które są opowiedziane właśnie w takiej formie. Sam autor Fabien Toulmé chciał być bardziej zaangażowany w wydarzenia, dowiedzieć się na ich temat więcej, a nie być wiernym słuchaczem konsumujący informacje z internetu. Przeprowadził wywiad z bohaterem, a następnie przełożył jego historię na…komiks.

Fabuła komiksu

Sama fabuła komiksu przyjmuję formę reportażu, w której opowiadana jest prawdziwa historia głównego bohatera. Są to przygody Hakima podczas życia w Syrii, jak przebiegało, aż po jego zmagania ze światem w innych częściach świata. Bardzo łatwo angażować w historię opowiedzianą w komiksie, bo któregoś dnia może to być każdy z nas. Jesteśmy bezpośrednimi obserwatorami historii i zamiast oglądać film czy biografię, czytamy ją w formie rysunkowej. Komiks autorstwa Fabiena Toulmé pozwala poznać tę jakże trudną tematykę krok po kroku, w bardzo bezpośredni sposób, bo są nawet kadry ukazujące jak Hakim rozmawia z autorem w nowym domu bohatera. To swego rodzaju zaproszenie, pokazanie, że wszystko to ukazane jest jeszcze bardziej autentyczne, co pozwala czytelnikowi bardziej zżyć się z bohaterem i odczuwać jego emocji na każdym kroku.

Czytając Odyseję Hakima poznajemy kryzys emigracji z Syrii, dlaczego nastąpiła, co było zapalnikiem i w jaki sposób układał się dla wielu warstw społecznych. Co odczuwają bohaterowie, o co walczą, dlaczego tak się zachowują – to wszystko poznaje się w każdym kadrze.

Dowiadujemy się, jak eskalowała Arabska wiosna, jak wyglądały protesty oraz to, jak dzień po dniu zmieniło się życie wielu ludzi. Najważniejsze jest jednak to, jak główny bohater radził sobie z tymi wszystkimi przeciwnościami losu. Pokazuje to również, jak ludzie starają się przeciwdziałać polityce, jednak bez skutecznie.

odyseja hakima tom 1

Sam komiks, pomimo swojej trudnej tematyki jest bardzo przystępny w odbiorze i prosty. Czytelnika nie przytłacza ilość informacji – oczywiście forma komiksu znacząco pomaga odczuwać emocję, to co się dzieje i dlaczego. Fabien Toulmé, autor komiksu odpowiada również za rysunki w komiksie, które są bardzo proste, bez znacznych szczegółów, jednak świetnie wpasowuje się to w historię. Kolorystyka, barwy zastosowane na stronach są wyblakłe i dominuje tylko kilka kolorów, świetnie oddając czasy na Bliskim Wschodzie. Postacie łączą w sobie karykaturę z realizmem w prosty i ciekawy sposób. Mi tutaj więcej nie trzeba, komiks jest świetnie narysowany, bez zbędnych dodatków czy zabawy kadrem – do tego rodzaju reportażu nie jest to potrzebne. Chciałem skupić się na historii i to tutaj dostałem!

Odyseja Hakima: Z Syrii do Turcji to pierwszy tom trzy częściowej serii przygód Hakima. Historia w tym tomie kończy się po dotarciu do Turcji, a dalsze przygody poznaje się dopiero w następnych tomiszczach. Szczerze mówiąc, już koło 200 strony zacząłem czuć większą więź z Hakimem, to, jak przeżywa przeprowadzki i jak musi pozostawić rodzinę w Syrii. Historia łapie za serce poruszając tak ważny w dzisiejszych czasach temat.

Podsumowanie

Odyseja Hakima: Z Syrii do Turcji to świetny reportaż, w którym poznajemy historię Hakima, Syryjczyka uciekającego od sytuacji w rodzinnym kraju. Jego przygody zostały w przystępny sposób przedstawione, łącząc świetną historię z dość oszczędną kreską dodającą stylu i powagi całej opowieści. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat emigracji, uważam, że jest to tom obowiązkowy.

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *