Lisek urwisek zakradł się do chatki i ukradł pachnące, pięknie wyglądające ciasto. W grze gracze łączą swoje siły i wcielają się w role detektywów, mających za zadanie znalezienie kto stoi za zniknięciem ciasta. Lisek nie tylko zdobył ciasto, ale również naszą sympatię. Przeczytajcie, dlaczego ten tytuł jest świetnym wyborem nie tylko dla dziecka, ale również dla grających z nim rodziców. Recenzja Lisek Urwisek – zapraszam!
Lisek urwisek
Czas gry: około 20 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 5+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: kooperacja, rzucanie kostek, zbieranie poszlak
Tematyka: detektywi
Najtaniej kupisz tutaj
Zawartość pudełka:
- plansza
- 4 pionki detektywów
- 3 kostki
- dekoder wskazówek
- 12 żetonów wskazówek
- figurka lisa
- 16 kart podejrzanych lisów
- 16 kart liska urwiska
Rozgrywka w Liska Urwiska
Zadaniem graczy w Lisek urwisek będzie odkrycie, który lisek stoi za zniknięciem ciasta. Gracze nie będą grać przeciwko sobie, a współpracować. Biorący udział w zabawie będą zbierać poszlaki i wskazówki, które pomogą w zdemaskowaniu sprawcy. Gracze wygrywają rozgrywkę, jeśli dobrze wskażą złego liska, a przegrywają, jeśli ich wybór był nietrafny lub liskowi udało się zbiec z miasteczka.
Na początku gry Lisek urwisek należy rozłożyć losowo żetony poszlak w odpowiednich miejscach oraz wylosować kartę urwiska (bez podglądania) i wsunąć ją do specjalnego dekodera.
Gracze podczas swojej kolejki będą deklarować swój ruch, co chcą zrobić, a następnie będą rzucać kostkami. Można zdecydować się na ruch po planszy w celu zebrania wskazówek lub na ujawnienie dwóch nowych kart podejrzanych lisów. Jeśli wszystkie wyrzucone kostki ukazują jeden, zadeklarowany symbol, gracz może wykonać tę akcję – jeśli nie, figurka liska urwiska przesuwa się po planszy o 3 pola. Gracz może po rzucie przerzucić niepasujące kostki. Można wykonać maksymalnie 3 rzuty. Karty podejrzanych lisków są na początku zakryte (oprócz dwóch początkowych kart) i trzeba je odkryć, aby mieć więcej podejrzanych do odrzucania.
Szukanie podejrzanych
Jeśli gracz stanie swoim pionkiem na pole ze wskazówką zabiera ją i umieszcza żeton w dekoderze. Teraz, należy go uruchomić poprzez wysunięcie plastikowej części po prawej stronie. Teraz zaczyna się cała magia. Każdy żeton posiada dziurkę w innym miejscu, dzięki czemu podczas sprawdzania może się nam ukazać zielona kropka. Jeśli podczas sprawdzania taka się pojawi, to znaczy, że podejrzany lisek posiada dany przedmiot na sobie. Jeśli jednak kropki nie zobaczymy, znaczy to, że lisek danego przedmiotu nie posiada. Dzięki takim wskazówkom możemy eliminować poszczególne liski, które udało nam się odkryć dzięki akcji ujawniania podejrzanych lisków. Z czasem ilość podejrzanych będzie nam się zawężała. Gdy wszyscy gracze są już pewni, który lis jest urwiskiem, można go wskazać i sprawdzić na dekoderze, czy gracze mieli racje, czy też nie.
I to cała rozgrywka w Lisek urwisek. Dziecko spokojnie zrozumie zasady w 5-10 minut. Najlepiej, aby w pierwszych rozgrywkach dekoder obsługiwała osoba dorosła, aby przypadkiem nie odsłonić karty i nie popsuć sobie zabawy. Gra ma reguły bardzo proste i intuicyjne.
Sama rozgrywka zajmuje około 20 minut i nikt się nie nudzi. Dzieci i dorośli będą się bawić świetnie.
Podsumowanie i ocena młodego gry Lisek urwisek
Lisek urwisek to tytuł, który od zapowiedzi jest na ustach chyba każdego, kto śledzi plany wydawnicze Naszej Księgarni. My też byliśmy od samego początku bardzo zainteresowani tą pozycją. W pudełku znajdziemy sporo bardzo pięknie wykonanych elementów. Najlepszym bajerem jest chyba dekoder, którego nigdy nie spotkałem w innych grach. Jest to coś nowego, a w dodatku świetnie działa. Gra jest bardzo kolorowa i przyjazna dzieciom. Dzieciaki bardzo lubią takie rysunki, więc Lisek na pewno je do siebie przekona. Wszystkie karty lisków są bardzo czytelne, a przedmioty, które noszą są widoczne. Dzieci nie będą mieć problemu z identyfikacją rzeczy ubranych przez Liska urwiska.
Rozgrywka w Liska urwiska jest naprawdę prosta, więc już 5-letnie dziecko nie będzie mieć problemu z zabawą. Najlepsze w Lisku jest to, że gracze nie rywalizują ze sobą, a bawią się razem. Uczy to współpracy, a także nie ma płaczu przy przegrywaniu. Rodzice dzięki temu też będą się dobrze bawić. Nie będą musieli dawać forów dziecku, a sam wiem, że czasem jest to uciążliwe i nie sprawia radości. Tutaj nie ma takiego problemu. Gra stosuje podstawowe elementy planowania w postaci decyzji rzutu, co może wprowadzić dzieciaki do trudniejszych gier. Młodsi gracze mogą decydować nad akcją po rzucie.
Regrywalność
Gra dysponuje sporym poziomem regrywalności, czyli gra nie będzie się powtarzała. Z każdą kolejną partią może nam się trafić inny lisek, oraz inne rozmieszczenie poszlak. Ciężko tutaj mówić o nudnej i podobnej rozgrywce. W zabawie mogą brać udział dwie osoby do czterech. Gra się świetnie przy każdym możliwym wariancie osób. Każdy może siąść i dobrze się bawić. Po kilkunastu rozgrywkach młodszy brat lat 10, ja lat 19 i mama (lat już nie powiem), nadal bawimy się świetnie. Po zagranej partii chcemy grać jeszcze i jeszcze. Lisek urwisek ma w sobie coś, co przyciąga graczy do dalszej zabawy.
Każdy, nieważne w jakim wieku, będzie się bardzo dobrze bawił. Tytuł polecam każdemu do wspólnej zabawy z rodzeństwem czy dzieckiem.
Czego uczy gra?
Gra uczy przede wszystkim współpracy. Dzieci muszą odpowiednio współpracować ze sobą, aby osiągnąć sukces. Muszą dobrze planować swoje ruchy, aby zdemaskować liska przed jego ucieczką.
Recenzja Lisek Urwisek – podsumowanie Szymona:
Szymonowi Lisek urwisek podoba się przede wszystkim dlatego, że jest ładnie wykonana i wykorzystuje fajny bajer w postaci dekodera na poszlaki. Jest to jeden z najlepszych elementów, jaki poznał kiedykolwiek w grach planszowych. Jeśli chodzi o rozgrywkę, to podoba mu się mechanika współpracy i deklarowania rzutu. Zasady są dla niego banalnie proste i według niego 5-latek spokojnie sobie da radę. Poleca Liska urwiska swoim rówieśnikom, bo jest prosta i nikt nie przegrywa.
Warto jeszcze wspomnieć o nagrodach, jakimi może pochwalić się ten tytuł:
- Najlepsza gra dziecięca 2018 roku we Francji
- Najlepsza Gra Rodzinna (2017, USA)
- Nagroda Young Einsteins (2017, USA)
- Najlepsza Gra Dziecięca – rekomendacja (2017, Niemcy)
- Najlepsza Zabawka (2017, USA)
Jeśli jesteście ciekawi jeszcze bardziej, co znajduje się w środku, możecie zobaczyć to na filmie od Naszej Księgarni, czyli od wydawcy gry.
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!
Visitor Rating: 5 Stars