Byliście kiedyś ciekawi, jak druga osoba postrzega świat? Jakie cechy, kształty i kolory widzi na obrazku? Dzięki grze Kontrast możecie poznać swój i innych graczy punkt widzenia i to jeszcze na punkty! Świetna gra imprezowa, która pozwoli wam lepiej się poznać 🙂
Kontrast
Czas gry: 15 minut
Wydawca: hobbity.eu
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: zagrywanie kart
Tematyka: abstrakcyjne obrazki
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry:
- 110 kart
- instrukca
Wykonanie
W niewielkim pudełku gry Kontrast o wymiarach porównywalnych do ostatnio recenzowanym Mr. Jack Pocket, znajdziemy karty oraz instrukcję. Zasady są napisane dobrze, a załapanie ich nie stanowi najmniejszego problemu. Karty możemy podzielić na dwie kategorie: karty obrazków oraz karty symboli. Te drugie są wykonane w prosty sposób z niewielkimi grafikami na awersie. Każdy z uczestników bierze 6 różnych takich kart i dzięki nim będzie wybierał najbardziej pasujący „kontrast” dla obrazków. Te karty są wykonane w kolorowy i ładny sposób. Są one dwustronne, a na każdej ze stron znajdziemy unikatowy, narysowany w innym stylu obrazek. Każdy z obrazków jest mniej, czy bardziej kolorowy, co jest świetnym rozwiązaniem dla tego typu gry.
Karty są niestety nieco cienkie, przez co łatwo się wyginają i niszczą. Przypadkowe zagięcie i już karta średnio nadaje się do gry. Karty graczy mogłyby zostać wykonane nieco lepiej, bo lekkie zagięcie czy otarcie i już wiadomo, jaką kartę daje nasz przeciwnik.
Przede wszystkim podoba mi się kolorystyka i różnorodność stylów na kartach. Wszystko wykonane ładnie, komponenty niekoniecznie wytrzymałe.
Rozgrywka
Rozgrywka w Kontrast jest naprawdę bardzo prosta, więc ten fragment przelecimy raz dwa 🙂
Gra rozgrywana jest w turach, gdzie gracze będą odnosili się do obrazka na środku stołu. Gracze będą wybierali najlepszy symbol spośród ośmiu, który najlepiej pasuje do obrazka. Wybrane karty umieszczają przed sobą tak, aby inni ich nie widzieli. Jeżeli tylko jeden gracz nie zdecydował, jaki symbol zagrać, pozostali liczą do trzech – gracz musi w tym czasie rzucić kartę.
Gracze obracają karty, aby pokazać symbol, który wcześniej wybrali. Wygrywa symbol, który został wybrany przez większość graczy, ale nie przez wszystkich. Gracze, którzy wybrali wygrywający symbol, otrzymują po jednej karcie Obrazka – to będą punkty. Teraz gracze zabierają zagrane karty do siebie, jednak nie swoje, a graczy po swojej lewej stronie.
Rozgrywka w Kontrast kończy się, gdy stos kart z obrazkami się wyczerpie. Gracz, z największą liczbą punktów wygrywa.
Recenzja gry Kontrast
Kontrast od samego początku bardzo przypominał mi znaną i lubianą grę Dixit. Jest to wersja nieco inna i uproszczona, ale o podobnym stylu rozgrywki. Tutaj gracze wybierają jaki symbol odpowiednio pasuje do obrazka i na jego podstawie punktujemy.
Wykonanie jest ładne, jednak wytrzymałość kart jest nieco średnia. Podoba mi się, że pudełko jest niewielkie i mieści się spokojnie do kieszeni plecaka. Karty nie mają też dużych rozmiarów, więc zagrać ze znajomymi można właściwie w dowolnym miejscu.
Sama rozgrywka mnie nie porwała. Nie jestem wielkim fanem tego typu gier, gdzie wszystko zależy od przeciwników. Jest dla mnie po prostu nudna i wybierając tytuł do zabawy, wolę wybrać coś cięższego.
Podsumowanie gry Kontrast
Kontrast to gra przeznaczona bardziej do zabawy – nie do rywalizacji. Mnie się nie spodobała, jednak może świetnie się sprawdzić do wspólnej zabawy dzieci w większym gronie. Jeśli szukacie prezentu dla dziecka, co lubi gry i często bawi się z rówieśnikami, to Kontrast może fajnie się sprawdzić. Jeśli natomiast poszukujecie czegoś większego do rodzinnej zabawy, to wcześniej wspomniany Dixit sprawdzi się lepiej.
Plusy:
- Bardzo proste zasady
- Zmieści się do plecaka
- Fajna zabawa z dzieciakami
Minusy:
- Trochę nudna
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Hobbity.eu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!