W świecie planszówek istnieje sporo klasyków, które są znane praktycznie każdemu. Są jednak osoby, które dopiero wchodzą w planszówki i gry, poznając przy tym proste, a zarazem ciekawe pozycje. Ten wpis powstaje dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zagrać w klasyka klasyków, czyli Jungle Speed, przez wielu znana również jako Prawo dżungli. Jedna z moich pierwszych gier, zawsze ląduje w imprezowym gronie. Trochę słów o niej i dla kogo jest ta pozycja. Zapraszam do recenzji!
Jungle Speed
Czas gry: 15 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 7+
Wiek według mnie: ograny 7+, nieograny 7+
Liczba graczy: 2-10
Mechanika: spostrzegawczość, łapanie
Tematyka: brak
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość pudełka
- totem
- karty
- instrukcja
Wykonanie gry Jungle Speed
Jungle Speed to prosta planszówka z nieregularnym pudełkiem. Zmieniane wielokrotnie, więc może różnić się od tego zarówno pod względem koloru jak i kształtu niż to, które posiadam ja. Zawartość pudełka jednak nie zmienia się przy innych wersjach, nadal w środku znajdziemy drewniany totem i kolorowe karty, którymi będziemy grać. Mają one na sobie różne kształty i kolory, które mają nam nieco utrudniać grę poprzez podobne i mylące wzory.
Ogólnie gierka wykonana jest naprawdę przyzwoicie, nie niszczy się po dużej ilości rozgrywek, co może być mankamentem przy imprezówkach, jeszcze takich, w których liczy się zręczność i szybkości. Jedyne co mogę jej zarzucić to pudełko, bo zawsze jest problem z ułożeniem Jungle Speed na półce.
Łapiemy totem
Recenzja Jungle Speed powstała głównie dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zagrać w tą szaloną imprezówkę! Przychodzę z pomocą 🙂
Jungle Speed to szalona gra towarzyska, która świetnie sprawdza się na imprezkach i spotkaniach ze znajomymi. Podczas zabawy gracze otrzymują stos kart, którego za wszelką cenę będą chcieli się pozbyć. Pierwszy graczy, któremu się to uda, wygrywa grę.
Na zmianę każda osoba będzie wykładać jedną kartę ze swojej tali, odkrywając ją w stronę przeciwników, kładąc ją przed sobą. Według wskazówek zegara każda osoba na zmianę wykłada karę właśnie w taki sposób. Jeżeli trafi się sytuacji, że symbole na kartach dwóch graczy będą mieć taki sam wzór (nie kolor), zaczyna się pojedynek. Pierwsza osoba, która złapie totem leżący na środku stołu wygrywa i oddaje swoje karty, leżące przed nim (te co wykłada), do przeciwnika. Pozbywa się kart, a co za tym idzie, jest bliższy zwycięstwa.
Czasem może się okazać, że któryś z graczy pomyli się i złapie totem zbyt wcześnie. Wtedy przez popełniony błąd zabiera wszystkie karty leżące na stole! Trzeba zatem być bardzo ostrożnym, bowiem taki błąd nie tylko przysparza nam problemów w postaci nowych kart, ale też inni gracze mają ich mniej.
Jungle Speed posiada jednak też dodatkowe karty, które podczas wykładania mogą nieco namieszać. Ich nie będę tutaj opisywać, żeby Was nie zanudzić. Wprowadzają jednak jeszcze więcej chaosu i zabawy.
Pierwszy gracz, który pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa!
Jungle Speed recenzja i wrażenia
Jungle Speed od lat znajduje się w mojej kolekcji i nadal potrafi się świetnie sprawdzić na imprezce, gdzie wleciała nuda. To bardzo prosta planszówka, która spełnia swoją rolę zarówno przy czterech graczy jak i nawet dziesięciu – spora ilość funu i śmiechu.
Zasady są na tyle proste, że każdy, nawet Ci, którzy nie mają do czynienia z grami zrozumie je w 5 minut. Dzięki temu próg wejścia jest bardzo niski, a rozpoczęcie zabawy trwa mega szybko.
Na rynku jest sporo gier zręcznościowych, ale umówmy się, Jungle Speed jest swego rodzaju kanonem w tej kategorii, właśnie dzięki prostym zasadą i świetnej grywalności. Karty nie są oczywiste, przez co trzeba być cały czas czujnym i gotowym na pojedynek. Z każdą kolejną kartą robi się coraz bardziej niebezpieczniej, dzięki czemu popełnienie błędu jest również bolesne.
Sporo osób kojarzy Jungle Speeda właśnie z walką o totem, przeciąganie się i bicie o niego. To ogromna satysfakcja pokonać kogoś w takim pojedynku. Dzięki temu planszówka jest w stanie rozruszać dosłownie każdego przy stole, co skutkuje udaną imprezą – no chyba, że ktoś się obrazi przez przegraną 🙂
To solidna gra, którą śmiało mogę polecić jako podstawa budowania kolekcji gier. Jako imprezówka sprawdza się świetnie, jednak nie jest dla każdego. Przewagę w niej zawsze będzie mieć osoba z najszybszą reakcją, co może być frustrujące dla pozostałych. Niemniej grą Jungle Speed warto się zainteresować, bo to ciekawa, lekka i prosta pozycja z niskim progiem wejścia.
Podsumowanie gry Jungle Speed
Jungle Speed to ciekawa pozycja imprezowa, która sprawdzi się zarówno w dużym, jak i nieco mniejszym gronie. Gra na zręczność i spostrzegawczość, może nie spodobać się wszystkim, jednak to must have imprezowe. Osobiście polecam, często ląduje u nas na stole.