Haru Ichiban – recenzja

Poczuj klimat Zen i przenieś się do japońskiego ogrodu. Haru Ichiban to pięknie ilustrowana, 2-osobowa gra logiczna autorstwa Bruno Cathali. Gracze wcielają się w rolę dwóch ogrodników, dbających o nenufary, pływające po powierzchni japońskiego stawu. Wykorzystaj wiosenny wiatr, aby tworzyć harmonijne kwiatowe wzory i zostań najlepszym ogrodnikiem Cesarza!

Haru Ichiban

 

Haru Ichiban

Czas gry: 20 minut
Wydawca: Hobbity.eu
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2
Mechanika: kładzenie kwiatków
Tematyka: ogrodnictwo, Japonia

Kwiatki z gry

Zawartość pudełka:

  • 8 Czerwonych Kwiatów
  • 8 Żółtych Kwiatów
  • 16 Nanufarów
  • 2 Żaby
  • 2 Ogrodników
  • Plansza Stawu
  • Tor Punktacji
  • Instrukcja

Wykonanie


Haru Ichiban to gra, która łączy w sobie prostą mechanikę i świetne, dość minimalistyczne wykonanie. Choć pudełko zostało przygotowane w prosty sposób, to jednak jest ono nieco za duże. Taka ilość komponentów mogłaby się zmieścić nawet w o połowie mniejszym pudełku. Po otwarciu jako pierwsza naszym oczom ukaże się plansza, która zarówno od strony wizualnej i praktycznej bardzo mi się spodobała. Przypomina ona ogród, w którym będziemy toczyli rywalizację.  Na planszy znajdziemy też dodatkowe informacje, które znacząco ułatwiają rozgrywkę. Mam tutaj na myśli skrót ruchów, oraz sekwencje kwiatów, które będą punktować.

Haru Ichiban plansza do gry

Aby stworzyć nasz piękny ogród potrzebne będą nam oczywiście nanufary i kwiaty. Wszystkie żetony są dobrze zaprojektowane i nie ścierają się po kilkunastu rozgrywkach. Na odwrocie kwiatów znajdziemy też cyfrę 1-8, co będzie wiele znaczyło podczas gry. Ponadto w pudełku znajdziemy jeszcze żetony żab, obra tor punktacji. Wszystko jest bardzo dobrze i solidnie wykonane, jednak to, co mi się tutaj nie podoba to wielkość pudełka.


Zasady rozgrywki


Haru Ichiban to przede wszystkim gra, która łączy w sobie ciekawą mechanikę i prostotę. Gracze będą starali się ułożyć odpowiednie figury z kwiatów, aby osiągnąć 5 punktów. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie tyle punktów, wygrywa grę. Różne sekwencje, to różne wartości punktowe. Jeśli któryś gracz ułoży jakąś figurę runda natychmiast się kończy. Jeśli nikt nie posiada 5 punktów należy przygotować się do następnej rundy. Układamy wtedy nanufary w taki sposób, jak na starcie gry.

Punktacja

W pierwszej fazie gracze w jednym momencie wybierają i pokazują jeden ze swoich kwiatów w taki sposób, aby cyfra była widoczna. Każdy posiada przed sobą 3 kwiaty, więc musi wybierać właśnie z nich. Gracz, który posiada większą cyfrę, zostaje starszym ogrodnikiem, a mniejszą młodszym ogrodnikiem. W kolejnej fazie gracze wykonują akcje dla wcześniej wybranej profesji.

  • Młodszemu ogrodnikowi automatycznie zakwita ciemny nenufar na stawie
  • Starszemu ogrodnikowi zakwita dowolny, wybrany przez niego nenufar na stawie
  • Młodszy ogrodnik przywołuje wiosenny wiatr ( może przesunąć nenufary na wodzie)
  • Starszy ogrodnik wybiera nowy ciemny nenufar

Jeśli nikomu nie udało się stworzyć figury z kwiatów, przechodzimy do następnej tury. Każdy ogrodnik dobiera kwiaty ze swoich zasobów tak, aby ponownie mieć 3 kwiaty przed sobą.

Czasem zdarzy się, że obydwaj ogrodnicy wybiorą kwiaty o tej samej wartości. W takiej sytuacji kwiaty kwitną automatycznie na polach, gdzie znajdują się żaby. Gracze muszą dodatkowo wydać z siebie odgłos żaby. Ten, który zrobi to jako pierwszy, może umieścić swoją żabę na planszy jako pierwszy.

Runda kończy się, gdy któryś z graczy ułoży jeden z czterech punktowanych układów lub wszystkie nenufary zostaną zakryte. Gracz, który jako pierwszy przekroczy 5 punktów wygrywa grę i otrzymuje tytuł Cesarskiego Ogrodnika.

Haru Ichiban Plansza do gry


Recenzja gry Haru Ichiban


Haru Ichiban to bardzo prosta, a zarazem dobrze wykonana gra. Wszystkie elementy w pudełku są dobrze wykonane, kolorowe, jak wspominałem wcześniej jedyny mankament to wielkość pudełka. Jest ono trochę za duże na taką ilość komponentów. Mechanicznie gra bardzo mi się spodobała. Jest bardzo prosta, a można z niej wiele wycisnąć. Mamy tutaj mnóstwo kombinowania i różnych możliwości – co za tym idzie, duży poziom regrywalności. Problemem może być jednak to, że za każdym razem rozgrywkę rozpoczynamy z taką samą sekwencją nenufarów, co umożliwia opracowanie taktyki wygrywającej. Patrząc na te minusy i plusy chętnie siadamy do grania w ten tytuł. Jest to dobry filler między cięższymi tytułami. Jest ona krótka, prosta, a w dodatku osadzona w ciekawym temacie. Haru Ichiban to dobra gra dwuosobowa, jednak nie każdemu może przypaść do gustu. Ja ją jednak polecam.

Plusy

  • Dobre wykonanie
  • Ciekawy klimat
  • Dużo kombinacji
  • Prosta mechanika

Minusy

  • Za duże pudełko
  • Po paru rozgrywkach powtarzalna

Sprawdź również

Link do strony wydawnictwa


Serdeczne podziękowania dla sklepu Joker za wypożyczenie egzemplarza gry na potrzeby recenzji!

https://www.facebook.com/jokergry/

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *