Getaway Driver – recenzja prototypu

Szalone pościgi, ucieczki przed policją, jazda bez trzymanki… Kiedyś spędzałem wiele czasu przy komputerze grając w różne tytuły z serii Need For Speed . Czegoś mi jednak w grze brakowało. Wiecie czego? Satysfakcji po udanym zgubieniu policji. W Getaway Driver też będziemy uciekali przed policją, ale nią sterować będzie inny gracz! Sami zobaczycie, czy udało mi się uciec.

Gra została już ufundowana na Kickstarter, teraz czekamy, aż kampania ruszy na zagramw.to


Pudełko

Getaway Driver

Czas gry: około 30 minut
Wydawca: Midgard Board Games
Wiek: 12+
Liczba graczy: 2
Mechanika: układanie, zbieranie żetonów, rzucanie kart
Tematyka: pościg

Gry planszowe - zobacz na Ceneo.pl

Samochody


Wykonanie


W niewielkim pudełku znajdziemy naprawdę sporo świetnie wykonanych elementów. Tym razem nie wypisze dokładnie, ile czego tam znalazłem, bo jak wiadomo, wszystko może się jeszcze zmienić – jest to wersja prototypowa gry.Plansza

Po otwarciu pudełka pierwsze rzuciły mi się w oczy super prezentujące się kafelki ulic. Nieduże, grube, świetnie wyglądające. Znajdziemy na nich skrzyżowania z różnymi grafikami, przedstawiające ruch uliczny. Możemy znaleźć na nich korki, paradę, czy puste ulice. Oprócz tego widnieją na nich znaczki przeszkody oraz odpowiedni kolor światła, jednak do tego wrócę podczas tłumaczenia zasad rozgrywki.Karty

W środku znalazłem też sporo kart, ze świetnymi rewersami. Karty możemy podzielić na te dla kierowcy i policji. Dla obu graczy dobrze opisane i świetnie wyglądające. Ważnym elementem są również drewniane znaczniki, które będziemy wykorzystywać do zaznaczenia zdobytych punktów przez policjanta, oraz uciekającego. Ostatnim elementem są niewielkie karty pomocy oraz pościgu. Na tej drugiej będziemy zaznaczać postęp w złapaniu uciekającego gracza.

Jeśli chodzi o wykonanie, to już w takiej wersji prezentuje się świetnie. Ciekawe jak będzie to wyglądało w finalnej wersji.

Jeszcze raz zaznaczę, że jest to prototyp, więc wygląd i wykonanie może się jeszcze nieco zmienić.


Rozgrywka


Jak już mogliście się domyślić, Getaway Driver to dwuosobowa gra asymetryczna polegająca na wykładaniu kafli, pościgu, ucieczce i blefie. Każdy z graczy będzie posiadał określone zadanie oraz akcje, które będzie wykorzystywał. Rozgrywka odbywa się turowo w określonej kolejności.Plansza

Zadaniem policji jest oczywiście złapanie uciekającego, czyli drugiego gracza przed zdobyciem żetonów i ucieczką z miasta. Jego głównym zadaniem będzie wykładanie nowych kafli miasta zakrytą stroną w taki sposób, aby jak najbardziej poprzeszkadzać uciekającemu. Wraz z upływem pościgu będzie mógł wezwać nowe siły w postaci barykady, opancerzonego radiowozu, a nawet helikoptera.
Kafle wykładanie przez policję będą posiadać nieprzewidziane przeszkody. Ich niestety policja nie będzie mogła ominąć, ale nasz kierowca kaskader owszem. Za pomocą kart będzie omijać takie nieprzyjazne wydarzenia.

Ucieczka

Głównym zadaniem uciekającego jest oczywiście ucieczka z miasta. Aby tego dokonać, będzie odkrywał kafle miasta, używał kart oraz zbierał specjalne żetony. W swojej kolejce będzie mógł sprawdzać kafle miasteczka, jednak będzie go to kosztowało przesunięcie o jedno pole pościgu. Jeśli przesunie się najbardziej na prawą stronę, pościg zostaje przerwany złapaniem. Gracz uciekający będzie musiał trzymać się na baczności przez całą grę, aby przypadkowo nie przegrać sobie gry. Oprócz tego będzie się przemieszczał na kafle miasteczka. Każdy kafelek będzie posiadał odpowiedni kolor światła.

  • Zielony, pozwala na bezpieczny przejazd.
  • Żółty, uciekający decyduje, czy przekaz będzie bezpieczny, czy nie.
  • Czerwony, umieszczamy tam znacznik przeszkody.

Rozgrywka

Przeszkody są bardzo ważne, bo policja nie może przekraczać takich znaczników, a jeśli już goni samochód i siedzi mu na ogonie, to automatycznie się rozbija. Nie ma tutaj możliwości uniknięcia przeszkody przez radiowóz. Samochód policyjny, który znajdzie się na tym samym kaflu co uciekający, automatycznie siada mu na ogonie. Jeśli taki pościg trwa, to znacznik pościgu przesuwa się w prawą stronę.

Karty, o których wcześniej wspomniałem, będzie można użyć na dwa sposoby (karty kierowcy). Górna część mówi, jaką przeszkodę będziemy mogli ominąć, a dolna część to specjalna zdolność jak na przykład obrót o 180 stopni. Natomiast karty policji mogą zostać kupione na koniec tury, w celu uzbrojenia.

Karty policji

Przedstawiłem wam ogólny zarys rozgrywki, abyście wiedzieli jak mniej więcej wygląda cała zabawa. Przejdźmy teraz do podejmowania.


Podsumowanie


Na pierwszy rzut oka zasady wcześniej zaprezentowane mogą się wydawać skomplikowane, jednak takie nie są. Wszystko świetnie ze sobą współgra i pozwala na wiele godzin świetnej i niepowtarzalnej zabawy. Każdy element rozgrywki został tu dobrze przemyślany i nie ma się czego tutaj przyczepić.

Bardzo podoba mi się to, że każdy z graczy ma zupełnie inne zadanie i gra na swój sposób. Jeden gracz ucieka, a zadaniem drugiego jest odpowiednio się uzbroić i złapać kierowcę. Wachlarz możliwości i różnych akcji pozwala na zmienianie taktyki i gry w inny sposób z gry na grę. Za każdym razem rozkład żetonów będzie inny, więc nie można tutaj powiedzieć o schematycznej zabawie.Karty uciekiniera

Kierowca musi grać uważnie, aby nie pozbyć się za szybko kart, jednak z drugiej strony planszy trzeba odpowiednio układać kafle, aby samemu nie zablokować sobie przejścia. Klimat i emocje cały czas towarzyszą rozgrywce i nie jest tutaj nic doczepiane na siłę. Wszystko do świetnie super pasuje i tworzy niepowtarzalną grę, jaką jest Getaway Driver. Przy grze my bawiliśmy się świetnie, więc jasno mogę go polecić.

Produkt już na ten moment prezentuje się dobrze pod każdym względem. Tematyka gry nie jest za często spotykana w grach planszowych, co tworzy z Getaway Driver jeszcze lepszy tytuł na rynku. Najczęściej w domu gramy właśnie w dwie osoby i od teraz wiem, jaki tytuł będzie często lądował na naszym stole.

Już wkrótce tytuł pojawi się na zagram w to i teraz pytanie. Czy warto wesprzeć grę?

TAK!

 

Plusy

  • Unikalny temat
  • Świetnie działająca mechanika
  • Asymetryczna rozgrywka
  • Wysoka regrywalność

Minusy

  • Spora losowość, która czasem przeszkadza

 

Gry planszowe - zobacz na Ceneo.pl

Teskt o prototypie gry Leloo

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *