Chyba każdy mężczyzna, będąc dzieckiem ,bawił się samochodzikami i ścigał się nimi. Teraz duzi i młodzi chłopcy mogą się bawić jak w dzieciństwie razem w grze planszowej Bolidy. Startujemy!
Bolidy
Czas gry: 30 minut
Wydawca: 2 Pionki
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: zarządzanie ręką
Tematyka: wyścigi
Zawartość pudełka:
- dwustronna plansza
- 6 plastikowych bolidów wyścigowych
- 48 kart prędkości
- 6 kart stylu jazdy
- 6 żetonów kierowców
- 1 notes z kartami punktacji
Wykonanie
W dużym pudełku znajdziemy niewiele elementów, a większość opakowania zajmuje powietrze. Można wręcz powiedzieć, że przy jego otwarciu poczujemy wiatr we włosach tak jak podczas szybkiej jazdy kabrioletem 🙂 Taka wielkość pudełka od gry Bolidy jest jednak zrozumiała, bo otrzymujemy dwustronną, naprawdę sporą plansze. Na każdej ze stron znajduje się tor wyścigowy – jeden prostszy, drugi trudniejszy – bardziej kręty. Graficznie wygląda fajnie, a podczas wyścigu czujemy się jak na prawdziwym torze.
Oprócz naszego toru w pudełku znajdziemy tytułowe Bolidy. Przypominają mi one wyścigówki jakimi ja się bawiłem kiedyś i te, którymi bawi się mój brat do dziś. Są one plastikowe, dobrze wykonane, w sześciu różnych kolorach. Każdy bolid posiada również tekturowy znacznik postaci oraz kartę indywidualnego przyspieszenia. W pudełku znajdziemy też inne karty – przyspieszenia i zdolności. Te pierwsze służą do przesuwania bolidów po torze. Są one jasne i bardzo czytelne. Ruch odbywa się zgodnie z kartą, czytaną od góry. Sami zobaczcie, jak to wygląda:
Innymi kartami są zdolności. Są one na początku rozgrywki przydzielane do każdego zawodnika, aby jakoś go „ulepszyć”. Niestety na jednej z kart jest spory błąd, jednak bardzo to nie przeszkadza. W grze, gdzie tylko na sześciu kartach jest tekst, błąd jest niedopuszczalny. Wydawca przy dodruku zdecydowanie powinien to poprawić.
Ostatnim elementem jest notes do zapisywania punktów. Znajdziemy na nim wszystkie najważniejsze informacje na temat zarobku, liczenia punktów i obstawiania.
Czas start!
Aby wyścig mógł się rozpocząć, na początku rozgrywki musimy zlicytować jeden z bolidów. Losujemy kolor oraz zdolność, jaką będzie posiadał dany kierowca w trakcie właśnie rozpoczynanego na wyścigu. Za pomocą kart gracze będą podawali kwoty, ile są skłonni zapłacić za dany bolid. Jest to bardzo ważne, bo grę wygrywa nie gracz pierwszy, który przekroczy metę, a ten, który zarobi więcej. Im więcej gotówki wyłożymy na zakup bolidy, tym mniej punktów na końcu będziemy posiadać. Osoba, która postawiła najwięcej, zabiera karty i od teraz bolid należy do niego.
Wyścig!
Gdy wszyscy już posiadają swój bolid, możemy rozpocząć wyścig. Zasady jazdy są bardzo proste. Każdy otrzymuje tyle samo kart, a następnie ze swojej talii wybiera kartę i rzuca. W swojej kolejce rzucamy tylko jedną kartę i na jej podstawie poruszamy bolidami. Czytając od góry, przemieszczamy każdy bolid o daną ilość pól. Jechać możemy do przodu albo na skos. Jest to ważne, bo podczas gry można kogoś blokować na zakrętach i na zwężeniach! Na kartach znajdują się również jokery, które możemy traktować jako dowolny bolid, którego na karcie nie ma. Po rzuceniu karty następny gracz wykonuje ruch i tak do samego końca. Podczas wyścigu będziemy się jednak zatrzymywać przy trzech etapach. Będziemy tam obstawiać bolidy, które według nas przekroczą linię mety jako pierwsze. Im dalsza część wyścigu, tym mniej pieniędzy otrzymamy za odpowiednie typowanie.
Meta, czyli wyścigu koniec
Wyścig kończy się, gdy wszystkie bolidy przekroczą linię mety lub skończą się karty u każdego z graczy. Nam się jednak ta druga opcja jeszcze nie zdarzyła 🙂 Teraz należy zsumować punkty za miejsce swojego bolidu i za obstawianie, a następnie odjąć koszt naszego pojazdu. Gracz, który zdobył najwięcej pieniędzy, zwycięża!
Recenzja gry Bolidy
Bolidy to gra rodzinna, gdzie gracze ścigają się i obstawiają wyścig. W ten tytuł mogą grać dzieci już od najmłodszych lat.
Wykonanie jest dobre, jednak wielkość pudełka i ilość powietrza w środku trochę przeszkadza. Kolorystyka oraz grafiki są bardzo ciekawe, a przede wszystkim czytelne. Nie brakuje mi tutaj w sumie niczego, tylko poprawionej karty bez błędu 😉 Jeśli rozgrywki, to w Bolidy grało mi się naprawdę przyjemnie. Były emocje, były chytre i złośliwe zagrania oraz wiele uśmiechu i frajdy. Graliśmy w różnych składach, z młodszymi i starszymi graczami i każdy bawił się dobrze. Nie było też problemów ze zrozumieniem zasad. Gra jest o tyle prosta, że można ją wytłumaczyć już w pięć minut, a ilość zasad jest tak mała, że stanowi niski próg wejścia dla nowych osób.
Niektóre umiejętności kierowców są lepsze, dlatego niektóre licytacje są ciekawsze. Trzeba rozważnie obstawiać, aby nie przepłacać. Niekiedy właśnie 1 mln brakowało do zwycięstwa. Sposób typowania też mi się podoba. Częściowo przypominało nam to Przebiegłe Wielbłądy, jednak tutaj gra była bardziej przewidywalna i można wyznaczyć sobie taktykę i zawalczyć o dodatkowe pieniądze. Bolidy od razu mi się spodobały. Przegraliśmy już ponad 10 partii i powoli notes nam się kończy 🙂
Skalowanie
W Bolidy ścigaliśmy się w każdą możliwą ilość osób. Moim zdaniem im więcej, tym lepiej. Może nie mamy wtedy pełnej kontroli nad pojazdem, ale z samego obstawiania można wygrać. W tym tytule chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, a nie wygrywanie. Gra oferuje też inne tryby jak wyścig długodystansowy, czy specjalne zasady dla dwóch graczy.
Regrywalność
Regrywalność jest raczej średnia, bo mamy niewiele kart umiejętności kierowców. Powtarzają się z rozgrywki na rozgrywkę, co może nudzić młodych kierowców. Plusem jednak jest nie jeden tor, a dwa. Plansza jest dwustronna i oferuje dwa różne tory do ścigania. Gdyby dodać parę nowych kart, gra zyskałaby nieco świeżości.
Podsumowanie gry Bolidy
Bolidy to dobra gra wyścigowa, którą polecam każdemu fanowi przeróżnych samochodów i ścigania się. Sprawdza się idealnie jako tytuł, który wciąga nowych planszówkowiczów, jednak bardziej ogranych może trochę nudzić. Bolidy świetnie się sprawdzą jako prezent dla młodego fana bolidów i Formuły 1. Cena gry jest nieco za wysoka, więc warto na razie poczekać, aż stanieje i kupić do kolekcji 🙂 Na ten moment w podobnej cenie można kupić Fotosyntezę, która oferuje więcej elementów. Życzę wszystkim udanych wyścigów! Start!
Plusy
- Proste zasady
- Ciekawy sposób zbierania punktów
- Niski próg wejścia
- Szybka i emocjonująca
Minusy
- Błąd na karcie
- Regrywalność
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Portal Games za zniżkę na egzemplarz recenzencki!
Visitor Rating: 5 Stars
Moja gra w czechosłowackim wydaniu z 1963 roku! Ludziki i wyścigówki z drewna 🙂