Big Fat Burger – recenzja

Spróbuj swoich sił jako spec od grillowania i zmierz się z innymi burgermasterami! Przenieś się do kultowej knajpki, do której przychodzą klienci o wymagających żołądkach, a współgracze nie cofną się przed niczym, żeby przejąć kolejne zlecenia. Bądź czujny, zrealizuj jak najwięcej zamówień, pokonaj rywali i udowodnij, kto tu rządzi! Big Fat Burger to dynamiczna gra karciana, która dostarczy Ci wiele radości. Mistrzem może zostać tylko jeden!

Big Fat Burger

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Trefl Joker Line
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-5
Mechanika: zarządzanie ręką
Tematyka: gotowanie, burgery

Zawartość gry:

  • instrukcja
  • 85 kart składników/zamówień
  • karty specjalne
  • 5 kart postaci + karta pierwszego gracza
  • 5 kart pomocy
  • 5 kart bonusów
  • 4 karty torów
  • 10 żetonów graczy
  • obrus do gry

Wykonanie


Gra składa się przede wszystkim z kart, które są ciekawie zaprojektowane, o standardowym rozmiarze. Znajdziemy na nich wizerunki postaci, przeróżne karty specjalne, burgery oraz składniki do ich przygotowania. Oprócz tego każdy z graczy otrzymuje żetony przedstawiające wizerunek kucharza, którym będzie grać. Do gry został dodany niebieski obrus, na którym będzie się odbywać cała zabawa. To na nim będziemy również układać wykonane z twardej tektury karty bonusów. Jakość wykonania wszystkich elementów jest bardzo dobra,zwłaszcza karty bonusów wydają się być bardzo wytrzymale. Nie podoba mi się jednak wielkość pudełka – jest duże i mogłoby być nawet o połowę mniejsze.


Czas na smażenie burgerów!


Grę Big Fat Burger została stworzyła przez trzech Polaków: Mikołaja Białko, Michała Dzięgiela, Michała Ociepkę. Wcielamy się w niej w kucharzy, którzy zbierają składniki, podbierają burgery i wykonują zamówienia. W grze może brać udział od 2 do 5 graczy – dobre skalowanie przy każdym możliwym wariancie, oprócz dwuosobowego. Cała rozgrywka w zależności od ilości graczy może potrwać od 30 do około 45 minut.

Grę rozpoczynamy z rozłożonym na stole obrusem, na którym będziemy rezerwować i wykonywać nasze zamówienia. Oprócz tego znajdują się na nim karty bonusów, które w odpowiednich miejscach dadzą nam dodatkowe nagrody przy wykonanym zamówieniu. Na każdym z czterech torów będą pojawiać się coraz to nowe zamówienia, które z biegiem czasu będą opadać na spód obrusu. Musimy się spieszyć, bo długie czekanie na burgera może rozzłościć klienta. Nad obrusem są umieszczone stosy składników, które będziemy zbierać do zrealizowania zamówienia. Gra dobiega końca, gdy któryś ze stosów wyczerpie się. Rozgrywkę wygrywa gracz, który zebrał najwięcej dolarów – zostaje mistrzem burgerów!

Na początku tury gracz ma obowiązek (jeśli posiada wolny żeton, a na obrusie jest wolne zamówienie) zarezerwować wolne zamówienie. Oprócz tego w każdej turze gracz może wykonać dwie z trzech akcji. Nie można wykonać jednej akcji dwa razy w danej turze.

  • Dobranie 2 składników
  • Realizacja jednego z zajętych przez siebie zamówień
  • pociągnięcie jednej karty specjalnej.

Gracz może użyć swojej karty specjalnej i poprzeszkadzać przeciwnikom w dowolnym momencie w swojej turze. Pod koniec wszystkie burgery przesuwają się o jedno pole w dół co oznacza, że kolejny gracz, jeśli zrealizuje zamówienie – dostanie niższą nagrodę, choć wynagrodzenie wciąż takie samo. Wynagrodzenie to ilość pieniędzy które dostanie gracz, po wykonaniu danego zamówienia. Kolejne zamówienia pojawiają się, jeśli w którymś momencie gry, po dobraniu karty składnika ze stosu zostanie odsłonięta karta z numerem toru. Trafia ona jako zamówienie na tor z danym numerem. Tak jak wcześniej wspomniałem, gra się kończy gdy któryś ze stosów kart składników skończy się.


Smaczny ten burger?


Niewątpliwie Big Fat Burger wygląda nieźle, tak mechanika i rozgrywka wypada przeciętne. Samo przygotowanie gry jest bardzo dobre i solidne, a grafiki ciekawe, lecz pudełko na pewno jest zbyt dużych rozmiarów. Obrus dodany do gry znacząco podwyższa jakoś wykonania. Dzięki takim elementom możemy się wczuć jeszcze bardziej w klimat. Rzeczywiście możemy poczuć, że ciężko pracujemy, a klienci domagają się swoich zamówień. Co do mechaniki i rozgrywki jest przeciętna i średnia. Jest to głównie gra rodzinna i dla dzieci – bardziej doświadczeni gracze będą się nudzić. Szału nie ma. Jednym z elementow pogarszających jakoś rozgrywki jest to, że gra jest bardzo losowa i brak tutaj jakiejkolwiek strategii na wygraną. Warto tutaj dodać, że w rozgrywce Big Fat Burger jest bardzo dużo negatywnej interakcji, która wynika z kart specjalnych. Nie jest to wybitna gra, ani słaba. Przeciętny tytuł.

 

Plusy

  • Fajne wykonanie
  • Dużo kart
  • Ciekawy klimat

Minusy

  • Brak żetonów pieniędzy
  • Bardzo duża losowość

Dziękuję wydawnictwu Trefl Joker Line za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

KubaGra na Facebooku

 

Big Fat Burger znajdziecie również na REBEL.PL

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *