Baobab – recenzja

Ogromne drzewo baobab będzie rozwijać się i rosnąć dzięki wam! Na waszych oczach wielka korona drzewa będzie się zwiększać z zabójczym tempem. Będą też zwierzęta…węże, nietoperze i tukany! Tak, tukany – przynajmniej ładnie wyglądają 🙂 Zapraszam do wpisu o Baobab!


Baobab

Baobab

Czas gry: 15 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zagrywanie kart
Tematyka: zręcznościowa, układanie korony drzewa

Zawartość gry:

  • 108 kart
  • instrukcja
  • karta pomocy

Baobab puszka


Wykonanie


Baobab nie dość, że jest wykonany bardzo dobrze, to także zaskakuje opakowaniem, które jest istotnym elementem rozgrywki. Pudełkiem jest pień drzewa, w którym znajdziemy wszystkie elementy. Pień to tak naprawdę metalowa puszka, która będzie również potrzebna do gry, bo to na niej będziemy tworzyć koronę drzewa Baobab. Jest ono solidne i przyciąga oko.

Głównym elementem gry Baobab są różnorodne karty o niestandardowym stylu. Sami zobaczcie:

Liście na ziemi

Są one nieco cienkie, jednak to dobrze, bo Baobab to gra zręcznościowa i można dzięki temu łatwiej je kłaść. Po parunastu partiach karty są w naprawdę dobrej kondycji – nie są powyginane ani nie widać zatarć.

Graficznie gra też daje radę. Bardzo przyjemna kreska, która spodoba się zarówno młodym, jak i starszym graczom. Wykonanie na duży plus. Niewielka, ładnie wykonana pozycja.

Liście w liściach


Rozgrywka


Baobab to nie tylko ładne wykonanie, ale też świetna zabawa podczas gry. Jest to planszówka zręcznościowa, w której gracze będą tworzyli koronę drzew za pomocą kart. Gra trwa około 15 minut, aż do skończenia kart. Gracz, który posiada najmniej punktów karnych, zwycięża.

Podczas swojej kolejki gracz ze swojego decku ciągnie od jednej do trzech kart w zależności od swoich preferencji. Następnie musi je ułożyć na drzewie Baobab, zachowując pewne zasady. W grze możemy wyróżnić sporo kart, które działają na swój sposób. Tukanem trzeba rzucać, lamparta zrzucać z 30 cm, nietoperza kłaść z zamkniętymi oczami, małpkę i kwiatek tak, aby cześć wystawała za koronę drzewa itd. Wprowadza to spory zamęt, jednak to właśnie gra zręcznościowa. Jeśli podczas kolejki gracz zrzuci kart, zabiera je jako punkty karne.

To cała rozgrywka umiecie już grać ! 🙂

Baobab drzewko

 


Recenzja gry Baobab


Odkąd Baobab do nas przyjechał, cały czas trafia na nasz stół. Młody bardzo polubił grę i cały czas chciałby w nią grać. Średnio przepada za grami zręcznościowymi, jednak ta bardzo go przekonała.

Wykonanie jest super. Pudełko niewielkie, pełniące dodatkową funkcją to świetne rozwiązanie. Ponadto jest metalowe, więc może wytrzymać „więcej i dłużej” niż tekturowe pudła. Grafiki na Baobab i na kartach są fajne i podobają się wszystkim, z którymi grałem.Baobab w liściach

Gdy otrzymałem grę, przeczytałem, że robi wielką furorę na konwentach. Zaskoczyło mnie to, bo gra wyglądała dość nudno i prosto. Po kilku grach zmieniłem zdanie i wiem, czemu gra sprawia tyle radości na spotkaniach planszowkowych. Jest szybka, dynamiczna, a ilość różnych kart wprowadza różne ruchy i możliwości. Dodatkowo korona drzewa zwiększa się, więc jest coraz trudniej z upływem czasu.

Regrywalność i skalowanie

Regrywalność i skalowanie jest dobre, bo zawsze wykorzystujemy taką samą ilość kart, która układa się losowo. Może sama rozgrywka się nie zmienia, jednak to dość luźna gra, przez co nie zwracamy na to tak dużej uwagi. Niczego mi tutaj nie brakuje. Baobab ogrywaliśmy w różnym gronie. Trochę starszym i trochę młodszym. Wszystkim gra bardzo się spodobała i po skończonej partii, prosili o więcej.

Dawno tak dobrze nie bawiłem się przy grze zręcznościowej, która robi za grę rodzinną i imprezową jednocześnie. Niczego nie brakuje.

Podsumowanie gry Ubongo

Jeśli szukacie szybkiej, niedużej planszówki zręcznościowej do gry ze znajomymi i rodziną to Baobab sprawdzi się najlepiej. Wypada nawet lepiej od mojej poprzedniej ulubionej zręcznościówki Dr Eureka.

 

Plusy:
  • Solidnie wykonana
  • Bardzo proste zasady
  • Dobrze wygląda
  • Dynamiczna i szybka
Minusy:
  • Ciężko się jakichkolwiek dopatrzeć 🙂

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Welcome to recenzja


Dziękuję wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji!

REBEL

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *