Bankrut – recenzja

Huki i harmider to dźwięki nierozłącznie związane z targiem. Ja osobiście nie doświadczyłem tego zbyt mocno… może dlatego, że nie jestem częstym bywalcem w tego typu miejscach 😀
A o targowaniu właśnie jest gra Bankrut od Naszej Księgarni – hałas i głośny targ. Tytuł o przekrzykiwaniu się, handlu  i wymienianiu cegieł za owce. Brzmi interesująco? Sami zobaczcie!


Bankrut gra planszowa

Bankrut

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 8+
Wiek według mnie: ograny 7+, nieograny 8+
Liczba graczy: 3-6
Mechanika: wymiana
Tematyka: targ
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • notes
  • ołówek
  • 61 kart towarów

Rozgrywka


Bankrut to mała i szybka gra karciana o handlu towarami. Gra będzie trwać kilka rund – im więcej osób, tym więcej rund będziemy rozgrywali. Zadaniem graczy jest jak najlepsza wymiana kart i zdobywanie punktów – kto uzbiera najwięcej punktów na koniec gry wygrywa.

Jedna karta ląduje na środek stołu, resztę rozdajemy po tyle samo dla każdego z graczy. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, bo wymiany następują natychmiast i wśród wszystkich graczy – przekrzykują się, wymieniają i próbują zdobyć upragnione towary. Wymiana towarów jest dowolna i może się odbyć na zasadzie 1 do 1, 2:3, 3:5, a także 0 do 2 jeśli osoba się zgodzi. Po co to robimy? Każda karta występuje w x egzemplarzach i jeśli na koniec rundy posiadamy ich większość lub wszystkie karty otrzymujemy punkty.

Karty

Na środku stołu leży jednak jedna karta – ona będzie dawać punkty ujemne! Trzeba mieć to na uwadze przy zbieraniu kart, bo im więcej mamy kart tego rodzaju, to więcej punktów będziemy tracili.

Podczas wymiany handlowej z innymi graczami można podmieniać kartę na środku, aby nieco poprzeszkadzać innym 🙂

Bankrut karty

Runda się kończy, gdy któryś z graczy powie STOP! Może on dzięki temu otrzymać dodatkowe punkty lub stracić – trzeba rozważnie wypowiadać to słowo.


Recenzja gry Bankrut

 

Bankrut to karcianka szybka i prosta, której głównym zamysłem jest gra nad stołem. Tego typu tytuły działają tylko wtedy, kiedy mamy sensowną ekipę do grania. Sam jednak pomysł jest fajny i bardzo angażujący, dzięki czemu grający mogą się nieco rozruszać przed cięższymi grami.

Wykonanie tytułu spoko, nic szczególnego, bez zbędnych bajerów czy udziwnień. Karty proste, grafiki czytelne, no i numer oznaczający ilość kart. Po prostu dobrze przygotowane komponenty do tak prostej rozgrywki.

Regrywalność ciężko się ocenia przy takich grach, bo tak jak mówiłem, sporo zależy od grających. Niemniej jednak my po kilku partiach dalej bawiliśmy się dobrze, a kolejne krzyki i wymiany sprawiały sporo radości.

Zasoby

Spodobał mi się element podkładania „świni”, czyli możliwość podmiany karty ujemnej na stole. Trzeba to robić szybko i cicho, aby inni nie zwrócili na to tak szybko uwagi 🙂

Skalowanie? To już kwestia indywidualna. Najlepiej grało nam się w cztery osoby, bo przy większej ilości osób zamieszanie panujące nad stołem było po prostu zbyt duże.

Podsumowanie gry Bankrut

Bankrut to tytuł szybki i prosty, nadający się głównie na imprezę, jednak jako gra rodzinna też może się sprawdzić. Nie da się w nią grać non stop, dlatego jest bardziej uzupełnieniem biblioteczki, a nie jej głównym walorem.

Plusy

  • Zaangażowanie grających
  • Szybka
  • Element podkładania świni innym graczom

Minusy

  • Regrywalność – dużo zależy od ekipy grającej

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Budowa miasta od Nasza Księgarnia


Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Nasza księgarnia

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *