Wodny Szlak – recenzja

Razem z Wojciechem Grajkowskim, autorem tej gry, wyrusz w niezapomnianą drogę wodnym szlakiem. Stwórz swoją własną trasę wodną, po której spływać będą towary do pobliskich młynów i tartaków. Pamiętaj, że surowce mogą płynąć tylko z prądem. Wodny Szlak przed Wami!


Wodny Szlak

Wodny Szlak

Czas gry: około 20 minut
Wydawca: FoxGames
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1-4
Mechanika: draft, układanie kafelków
Tematyka: tworzenie drogi wodnej
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • notes na punkty
  • 60 kafli rzeki
  • 4 kafle startowe
  • 4 karty pomocy

Wykonanie


Pierwsze co rzuca się w oczy to wzrok jednego z Flisaków na pudełku. Moim zdaniem ta grafika jest piękna. Te kolory i sposób rysunku… ale nie ocenia się gry po okładce 🙂 Czas zobaczyć, co znajdziemy w środku.

Po otwarciu pudełka pierwsze co zobaczymy, to instrukcja i karty pomocy. Są one napisane w zwięzły i zrozumiały sposób, bez niepotrzebnego rozpisywania się. Również grafiki są dobrze opisane w taki sposób, aby każdy nie miał problemu z nich zrozumieniem. Ogólnie na plus, po otwarciu już w pięć minut można zasiąść do pierwszej rozgrywki.

Instrukcja

Najważniejsze są jednak kafelki, bo to przecież rodzinna gra kafelkowa. Wszystkie wykonane pięknie, z grubej tektury. Jeśli chodzi o ich wielkość, to są większe niż te, które znajdziemy na przykład w Carcassonne. charakteryzuje je także spora ilość szczegółów oraz mała powtarzalność kafli.

Wszystko mieści się w kolorowej, niewielkiej tekturowej wyprasce. Na niej znajdziemy grafiki owieczki, krówki oraz drzew. Po takim rozpakowaniu wiemy, że podróż drewnianą łodzią z FoxGames będzie niezapomniana.

Pudełko


Rozgrywka


Ostatnio na blogu pojawiają się najczęściej recenzje prostych gier, okazuje się, że studia wymagają nieco czasu :). Nie inaczej jest i tym razem. Wodny Szlak to prosta rodzinna gra z przystępnymi zasadami. Każdy, nawet dzieci mogą pograć wspólnie z rodzicami.

Rozgrywka opiera się na mechanice draftu – gracze będą wybierać z trzech kafli jeden i dokładać do swojej rzeki. Następnie kafle będziemy przekazywać dalej i dobierać nowy, aby uzupełnić rękę do 3. Tak będzie odbywać się cała rozgrywka do skończenia się stosu kafli. Im więcej graczy bierze udział w rozgrywce, tym więcej kafli będziemy mieli do dyspozycji.

Po skończeniu dobierania i dokładania kafli gracze będą sprawdzali spływ rzeki, aby otrzymać punkty. Będzie można je zdobyć za najdłuższą odległość między portami, za łąki znajdujące się obok rzek, oraz najważniejsze, za doprowadzone towary do młynów i tartaków. Dane towary mogą zostać przetransportowane w jedną stronę spływem rzeki. W przypadku gdy na trasie danego towaru znajdzie się most, czyli tartak lub młyn, wszystkie towary blokują się na nim. Jeśli w danej sytuacji do młyna trafi zboże, dostajemy punkty w takiej ilości, ile jest napisane na danym budynku. Tak samo punkty otrzymujemy w tartaku. Jeśli jednak drewno trafi na most przy młynie, automatycznie przepada. Po zliczeniu punktów grę wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Wodny Szlak kafelki z gry

Rozgrywka jest raczej spokojna, bo nikt sobie nie przeszkadza. Ciężko też przewidzieć co potrzebuje inny gracz, bo punkty i tak otrzymujemy dopiero na koniec. Zasady są naprawdę proste i załapać powinien je każdy.


Recenzja gry Wodny Szlak


FoxGames ponownie zabrało nas do ciekawego świata gier planszowych, tym razem za pomocą wodnej trasy. Wodny Szlak to tytuł piękny i raczej nikt nie może powiedzieć inaczej. Kolory świetnie pasują do sposobu rysowania oraz grafik, jakie zostały nam tutaj zaprezentowanie. Pozwala to również na bardzo szybką identyfikację zasad podczas zabawy, dzięki czemu nie trzeba co chwile zaglądać do instrukcji czy karty pomocy.

Wodny Szlak rzeka

Podczas gry nie było jakoś emocjonująco, a raczej spokojnie. Bardzo spokojnie. Przy dokładaniu i wybieraniu kafli mogłem się zrelaksować, a zarazem świetnie bawić. Nie przepadam za grami z tak małym poziomem interakcji, jednak w Wodny Szlak grało mi się przyjemnie. Dlaczego? Bardzo proste zasady idą w parze z pięknem oraz intuicyjnym punktowaniem. Dodatkowo jedna rozgrywka nie zajmuje więcej niż 20 minut, dzięki czemu można w nią zagrać właściwie w każdej chwili. Tytuł trafia do mnie na półkę filerów, z której będzie często zdejmowana.

Regrywalność i dalsza zabawa

Regrywalność gry jest raczej standardowa, nie mamy tutaj różnych kafli punktowych, a jednakowe kafle co grę. Draft pozwala na dłuższą zabawę, jednak nie wiem, jak tytuł będzie się sprawdzał po kilkunastu grach. Może się trochę znudzić. Polecam zakupić Wodny Szlak, bo to prosta i świetna gra, jednak nie zalecam ciągłego grania. To tytuł, który ma nas zrelaksować, a nie pobudzać do zwycięstwa czy zaciekłej walki.

Podsumowanie gry Wodny Szlak

Jeśli lubicie spokojną grę, w której nikt wam nie przeszkadza, to Wodny Szlak będzie tytułem idealny. Jeśli jednak jesteście odmiennego zdania, należy się zastanowić przed kupnem dwa razy.

Zaczynasz dopiero zabawę z planszówkami? Wodny Szlak będzie dobrym wyborem. Na pewno! 🙂

Plusy
  • Niski próg wejścia
  • Pięknie wykonana
  • Proste zasady
Minusy
  • Na dłuższą metę może się znudzić

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Obłoczki recenzja


Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

One Reply to “Wodny Szlak – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *