Gejsze to bardzo ważny element w kulturze japońskiej. To kobiet, które najczęściej posiadają umiejętności artystyczne, taneczne oraz potrafią parzyć wspaniałą herbatę. Gra Gejsze to dwuosobowa karcianka ze ślicznymi ilustracjami, którą w Polsce została wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Gejsze
Czas gry: 20 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2
Mechanika: zarządzanie ręką
Tematyka: Gejsze, Japonia
Zawartość gry:
- instrukcja
- 7 płytek gejsz
- 21 kart prezentów
- 7 żetonów przychylności gejsz
- 8 znaczników akcji (po 4 dla każdego gracza)
Wykonanie
Gejsze to niewielka gra, która w środku małego pudełka posiada niewielką ilość płytek kart i żetonów. Pomimo braku „ilości” dostajemy bardzo solidnie wykonaną grę. Wszystkie karty oraz płytki gejsz zostały pięknie zilustrowane – przypadną do gustu każdemu! Sposób w jaki zostały narysowane gejsze świetnie oddaje klimat i tematykę Japonii. Komponenty są nie tylko pięknie wykonane, ale także bardzo solidne jeśli chodzi o trwałości i jakość. Kafelki są twarde i po paru rozgrywkach nie widać na nich otarć.
Gejsze przygotowują się do rozgrywki
Gejsze mają bardzo proste zasady. Celem graczy jest zdobycie przychylności czterech gejsz albo przychylności gejsz, o łącznej wartości co najmniej 11 punktów. Aby zdobyć przychylność dokłada się odpowiednie karty prezentów do wyłożonych na stole kafelków. Do każdej kobiety pasuje tylko jeden rodzaj prezentu. Wyróżniają się one kolorem, co może nam pomóc w ich rozróżnieniu. Akcje wykonuje się naprzemiennie, wykorzystując do tego cztery żetony. Każdy znacznik posiada swoje odrębne działanie, które będziemy mogli wykorzystać tylko raz podczas naszej tury:
- odrzucenie dwóch zakrytych kart, które nie będą brane potem po uwagę
- odłożenie zakrytej karty, która pod koniec rundy ujawni się i zostanie dołożona do właściwej gejszy
- zagranie trzech kart, z których przeciwnik wybiera jedną i kładzie po swojej stronie, a pozostałe dwie zostają po naszej stronie
- zagranie czterech kart (dwa komplety po dwie karty), z których przeciwnik wybiera i dokłada jeden po swojej stronie, a drugi pozostaje dla drugiego gracza
Zwycięzca wyłaniany jest na koniec rundy, czyli po wykonaniu czterech akcji przez każdego gracza. W przypadku, kiedy gracze osiągnęli warunek zwycięstwa (cztery gejsze kontra 11 punktów) wygrywa osoba, która zdobyła przychylność gejsz o wartości 11 punktów lub więcej. To bardzo istotna zasada, która nie została umieszczona w oryginalnej instrukcji, można ją jednak znaleźć w regułach opublikowanych w internecie.
Rozgrywka
Gejsze to bardzo prosta, a zarazem wymagająca gra karciana. Gra nie posiada wielu elementów, ale można z niej wycisnąć bardzo wiele. Naprzemiennie gracze wykonują tury, z czego można wykorzystać tylko jedną akcje na turę. Ta opcja daje nam wiele możliwości główkowania i rozkminiania! Trzeba wejść do głowy naszego przeciwnika i spróbować wymyślić jakie prezenty chowa przy sobie. On ma inny pogląd na sytuacje i potrzebuje innych, może lepszych Gejsz, dlatego trzeba dobrze planować swój każdy ruch. Gra oferuje nam dwa sposoby zwycięstwa, co znacząco poprawia czas rozgrywki. Każda rozgrywana przez nas gra nie trwała więcej niż pudełkowe 20 minut. Sposób rozgrywki świetnie przemyślany, a gra, mimo swej prostoty, zyskuje moją sympatię.
Podsumowanie
Gejsze pomimo swojej prostoty, są bardzo sprytną karcianką. Podoba mi się w niej to, że każdy gracz może wykonać tylko raz jedną ze swoich czterech akcji. Trzeba dobrze planować, aby dobrze rozdzielić prezenty. Jest jednak pewien minus, który mi tutaj przeszkadza – losowość. Niekiedy miałem taką sytuację na ręce, że nie miałem jak tego rozegrać. Gra wykonana pięknie i bardzo solidnie, co pokazuje że jakość>ilość. Świetna gra dla dwóch osób!
Plusy
- Proste zasady
- Wysoka jakość wykonania
- Możliwość wykonania 4 akcji
- Sprytna karcianka
- Bardzo kompaktowe pudełko
- Świetna gra dwuosobowa
Minusy
- Losowość
- Dużo zależy od przeciwnika
Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂