Uwe Rosenberg znowu to zrobił! Znowu spod jego ręki powstała kolejna świetna gra farmerska. Pierwsza była oczywiście Agricola, a dzisiaj? Pola Arle! Tym razem gra dla dwóch osób szukających wyzwania i głębi w każdym detalu gry ekonomicznej.
Pola Arle
Czas gry: 60-100 minut
Wydawca: Games Factory
Wiek: 14+
Liczba graczy: 1-2
Mechanika: worker placement
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry:
- Plansza Główna
- Plansza Zasobów
- 2 plansze Włości
- 2 plansze Stodoły i Celów Podróży
- 31 kafelków Budynków
- ponad 150 innych kafelków i żetonów
- 60 drewnianych pionków Zwierząt
- 8 drewnianych pionków Robotników
- 40 drewnianych znaczników Torfu
- Notes punktacji
- Instrukcja
- 2 karty pomocy
Wykonanie
Polskie wydanie Pola Arle wypada absolutnie znakomicie jeśli chodzi o jakoś wykonania. W pudełku znajdziemy naprawdę wiele dobrego, opakowanie jest wypchane po brzegi różnorodnymi kafelkami, drewnianymi pionkami, znacznikami oraz paroma dość sporymi planszami. Wszystko prezentuje się olśniewająco! Kolorystyka i grafiki świetnie wprowadzają gracza w wiejski, spokojny klimat.
Każdy element robi naprawdę duże wrażenie, jednak największe sprawiają drewniane pionki zwierząt ozdobione naklejkami, które wyglądają dzięki temu prawie jak żywe. Oprócz tego charakterystyczne dla Pól Arle są wielkie plansze, które zajmują naprawdę dużo miejsca. Dla niektórych może być to minus, dla niektórych plus.
Więcej elementów!
Tak jak wspomniałem już na samym początku, w wielkim pudle możemy znaleźć liczne kafelki. Począwszy od budynków, aż po przeróżne wozy czy materiały budowlane, na farmie nie może przecież zabraknąć stajni, zagrody czy nawet pól zbóż lub lnu. Wszystkie te elementy zostały przygotowane w estetyczny, interesujący kolorystycznie i czytelny dla każdego gracza sposób.
Podsumowując, wszystkie elementy robią naprawdę duże wrażenie, przez co wykonanie oceniam bardzo wysoko. Niczego tutaj nie brakuje!
Rozgrywka
Pola Arle to naprawdę duża gra Euro, w której omówienie wszystkich zasad byłoby naprawdę długie i nudne do czytania, dlatego opiszę tylko najważniejsze aspekty rozgrywki. Gra odbywa się w klimacie życia na farmie wykorzystując mechanikę worker placement. Ten tytuł oferuje nam liczne opcje, które na samym początku przytłoczą chyba każdego. Trzeba spędzić sporo czasu przy grze, aby wykorzystać maksymalnie wszystkie możliwości. Po naprawdę długim i czasochłonnym rozłożeniu gry, można przejść do rozgrywki.
Rozgrywka toczy się na przestrzeni dziewięciu sezonów, naprzemiennie pora letnia/zimowa. Dla poszczególnych pór roku, będziemy mogli wykonywać tylko akcje z nimi związane, wyjątek stanowi jednorazowe wykorzystanie akcji z innej pory roku (gracz, który wykona tą akcje traci możliwość bycia pierwszym graczem).
Sezony
Każdy sezon możemy podzielić na 3 akcje, które będziemy wykonywać naprzemiennie.
Pierwszą z nich jest faza przygotowawcza, w której będziemy ustawiać nasze pionki na określonych miesiącach. Pierwszy gracz kładzie swoich robotników na pionkach oponenta.
Kolejną z akcji, jest faza pracy. Podczas jej trwania, będziemy wykorzystywali swoich robotników do wykonywana poszczególnych zadań. Do dyspozycji mamy tylko cztery pionki, dlatego liczba ruchów jest dość ograniczona. Ważne jest, że jeżeli któryś z graczy zajmuje dane pole, inny gracz nie może ponownie go zająć (chyba że użyje innego pola, które na to pozwala).
Ostatnią z możliwości, jest inwentaryzacji, która różni się w poszczególnych porach roku.
Dla sezonu letniego i
zimowego zachodzą pewne zmiany w regułach ich przeprowadzania. W sezonie
letnim przeprowadzamy rozładunek pojazdów, dojenie, żniwa i żywienie, a podczas sezonu zimowego rozładunek pojazdów, powiększanie stada oraz strzyżenie.
Możliwości jakie oferuje gra
Choć już od samego początku gry wiele się dzieje i na wstępie ilość możliwości może nas przytłoczyć, to po paru partiach wszystko zaczyna być jasne i proste. Podczas partii można grać na wiele różnych sposobów, dlatego każda rozgrywka różnić się będzie od siebie. Kafelki budynków są wybierane losowo, a plan jaki ustalimy sobie na rozgrywkę na pewno różnić się będzie od poprzedniego. Każdy budynek ma swoje określone zadanie, oraz koszt budowy.
Innym bardzo ważnym aspektem, o którym nie wolno zapomnieć jest zakup wozów w celach handlowych. Dzięki nim możemy sprzedawać nasze wcześniej wytworzone towary, aby zapewnić sobie bardzo potrzebne pożywienie. Konieczna jest tutaj hodowla koni, jeśli chcemy dobrze rozwinąć ten aspekt gry.
Warto też wspomnieć, że nasza plansza włości od samego początku jest dość ograniczona. W celach budowy i rozwoju konieczne jest zbudowanie grobli, aby nasze tereny były zdatne do budowy. Innym sposobem jest wykarczowanie torfowisk, które dają nam materiały, dodatkowe miejsce, oraz nie otrzymamy negatywnych punktów za pozostawienie ich na farmie.
Droga do zwycięstwa
W grze ciężko znaleźć jeden absolutnie pewny sposób na wygraną, który zapewniałby nam zwycięstwo za każdym razem.Tu nie ma łatwych rozwiązań.
Na szczęście pomaga to, że pod koniec gry punktuje niemal wszystko:
zwierzęta, budynki, tkaniny i ubrania, materiały budowlane oraz dobra na
planszy, poziom narzędzi, pojazdy w stodole i tor podróży. Dzięki temu
różnice w punktacji nie są na ogół zbyt duże. Sprawdziłem tę sprawę empirycznie z rożnymi przeciwnikami i przy rożnych sposobach gry. Przy paru rozgrywkach widać było, że różnice punktowe były dość nieduże, co nie pozostawiało wielkiego niedosytu po przegranej, a wręcz zapraszało do ponownej próby pokonania przeciwnika.
Podczas rozgrywki bardzo irytowało mnie tylko to, że nie mogłem wycisnąć 100% z założonego wcześniej planu. Zawsze brakowało mi czasu, albo akcji żeby tego dokonać. Gra często zmusza nas do wykonywania niektórych akcji w celu pozyskania większej ilości pożywienia czy torfu, potrzebnego do akcji inwentaryzacji.
Każda zakończona rozgrywka bardzo cieszy i budzi w nas chęć rozegrania jeszcze kolejnej partii.
Pola Arle recenzja
Jeśli ktoś szuka naprawdę dobrej gry euro, to Pola Arle są świetnym wyborem. Niezliczone akcje pozwalają nam wycisnąć wiele różnych możliwości z gry, dzięki czemu gra nie nudzi się przy kolejnych partiach.
Wszystkie elementy bardzo dobrze wprowadzają klimat rozgrywki, dzięki czemu czujemy się jak prawdziwi właściciele kawałka ziemi. Liczna zawartość gry została przygotowana na wysokim poziomie.
Podczas każdej rozgrywki czerpałem ogromna satysfakcję, a kolejne partie utwierdzają moje pozytywne nastawienie i zdanie na temat tej planszówki.
Pola Arle są świetne i mogę je jasno polecić każdemu zaawansowanemu graczowi!
Jest to jedna z lepszych gier w jaką miałem okazję zagrać 🙂
Plusy
- Wiele możliwości
- Regrywalność
- Klimat
- Wciąga
- Nie długi czas oczekiwania na swoją kolejkę
- Intuicyjne i nie trudne zasady rozgrywki
- Gra nie dłuży się
- Liczne elementy
- Świetne wykonanie
Minusy
- Zajmuje dużo miejsca
- Paraliż wyborów
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Games Factory za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!