Musimy posprzątać porozrzucane szpulki! Połączmy je nicią i złóżmy w jedną całość. Tak prezentuje się Knit Wit. Ciekawie brzmi? Oceniam i sprawdzam!
Knit Wit
Czas gry: 15 minut
Wydawca: Cube Factory of Ideas
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-8
Mechanika: układanie szpulek, zgadywanki
Tematyka: zgadywanie haseł
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry
- instrukcja
- 8 pętli
- 8 klamerek
- 4 ekstra guziki
- 114 metek z hasłami i jedna metka „przetasowania”
- 8 specjalnych ołówków
- 8 ponumerowanych szpulek
- 1 bloczek arkuszy odpowiedzi
Szpulki trzymają się kupy?
Knit Wit wypada świetnie na tle innych tytułów! Pudełko jest zaprojektowane niesamowicie – bardzo spodobało się wszystkim domownikom. Każdy komponent gry posiada swoje własne miejsce, przez co nic nie lata, ani nie hałasuje. W środku pudełka znajdziemy klamerki, wraz z pętelkami w ośmiu różnych kolorach. Bardzo starannie został również przygotowany notes z licznymi arkuszami, gdzie będziemy zapisywać hasła i zdobyte punkty. Kartek jest naprawdę sporo, wystarczy na wiele wiele rozgrywek! 🙂
Oprócz tego znajdziemy 114 metek z hasłami, które zostały wykonane w sposób czytelny, dzięki czemu ich zrozumienie nie sprawia dużego problemu. Każde słowo jest niepowtarzalne, inne od reszty, dlatego każda rozgrywka będzie inna od poprzednich. Ołówki i specjalne guziki również trzymają poziom.
Przygotowanie do gry
1. Na początku każdy gracz otrzymuje arkusz odpowiedzi, ołówek i ilość pętli i szpulek zgodnie z tabelką obok2. Potem należy wyjąć odpowiednią ilość guzików wymienionych w tabelce
3. Następnie trzeba odłożyć nieużywane pętle, szpulki i guziki do pudełka
4. Każdy uczestnik pisze swoje imię na arkuszu i wykreśla numery, które zostały na nieużywanych szpulkach.
5.Gracz ze szpulką o najniższym numerze rozpoczyna rozgrywkę
Rozgrywka w Knit Wit
Knit Wit to oprócz niepowtarzalnej mechaniki, to także ogromna regrywalność – 114 kategorii, które łączone ze sobą dadzą
niemal niezliczoną liczbę unikalnych „haseł”.
Każda rozgrywka składa się z 3 różnych etapów: Dziergania, Odpowiadania i Punktowania.
W pierwszym etapie, czyli Dzierganiu każdy gracz będzie układał pętelki z wylosowanymi z pudełka hasłami, oraz umieszczał szpulki. Każdy z graczy musi pozbyć się wszystkich szpulek i pętli, aby przejść do kolejnego etapu. Aby gra była przejrzysta wskazane jest, żeby zarezerwować sobie na rozgrywkę dużo miejsca. Takie rozwiązanie zapewni wygodniejszą grę podczas dalszej części. Po odpowiednim przygotowaniu haseł możemy przejść do głównej, zarazem najtrudniejszej, części gry.
W kolejnej fazie (Odpowiadanie), każdy z graczy biorących udział w rozgrywce spróbuje napisać na swoim arkuszu jedną odpowiedź dla każdej szpulki. Każda ze szpulek jest otoczona przynajmniej jedną pętelką z hasłem! Odpowiedź musi pasować do każdego hasła przypisanego do szpulki. Nie wolno powtarzać odpowiedzi na swoim arkuszu odpowiedzi. Poziom trudności odpowiedz wzrasta wraz z ilością haseł przypisanych do danej szpulki. Gdy gracz znalazł słowa do każdej szpulki, lub nie ma już pomysłu na resztę haseł, może wziąć ekstra guzik. Kiedy wszystkie guziki znikną, wszyscy gracze muszą przerwać odpowiadanie.
Ostatnim etapem w grze Knit Wit jest Punktowanie.
Każdy odczytuje odpowiedzi przypisane do kolejnych szpulek,a ilość haseł przypisanych jest warta tyle samo punktów. Przykładowo jeśli do szpulki 5 są przypisane trzy hasła, to gracz otrzyma 3 punkty itd. Jeśli dwóch lub więcej osób poda tą samą odpowiedź dla danej szpulki, wszyscy wykreślają ją ze swojej listy. Na koniec należy zapisać dodatkowe punkty za ekstra guziki.
Jeśli jakaś odpowiedź nie jest zbyt trafna, gracz krzyczy „guzik z pętelką”, aby ją podważyć. Od tej pory rozpoczyna się głosowanie, czy za dane słowo należą się punkty, czy też nie.
Grę wygrywa osoba z największą ilością zdobytych punktów. W przypadku remisu gracze dzielą się zwycięstwem.
Podsumowanie gry Knit Wit
Biorąc wszystko pod uwagę, gra wypada naprawę dobrze, co nie znaczy, że nie ma żadnej wady. Po licznych rozgrywkach, podczas fazy Odpowiadanie, można napotkać problem z brakiem odpowiedzi. Haseł jest sporo, dlatego momentami bardzo ciężko jest wymyślić odpowiedź pasujące do wszystkich spinaczy. Jeśli do szpulki przypisanych są aż cztery lub więcej haseł, to znalezienie ich połączenia jest bardzo trudne. Poza tym jednym minusem, ten tytuł jest bardzo dobry i warty zagrania. Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, a mechanika należy do nietuzinkowych. Gra bardzo dobrze rozwija wyobraźnie, jednak momentami może nas trochę przytłoczyć. Jest to doskonały przykład gry o prostych zasadach i jednocześnie nie banalnej rozgrywce.
Plusy
- Wiele możliwości
- Regrywalność
- Dość proste zasady
- Świetnie wykonana
Minusy
- Problem ze znalezieniem odpowiedzi
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu Cube Story of Ideas za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!